24 hodin s architekturou
Karolina Jirkalová staveniště říjen 2007
Projekt by měl představit absolventy a přátele jednotlivých významných škol architektury. Jednotlivci by se měli střídat po cca 20 – v rámci 24hodinového projektu, doplněného o exkurze po jednotlivých stavbách a odborné procházky po okolí.
První dva listopadové dny pořádá občanské sdružení Kruh akci s názvem 24 hodin s architekturou. V pražském experimentálním prostoru NoD se během 24 hodin trvajícího bloku představí absolventi a přátelé jednotlivých významných škol architektury v Čechách. Cílem není představovat studentské projekty, ale naopak už samostatné návrhy a projekty vybraných mladých architektů, jejich názory na architekturu a teorii.
24 hodin s architekturou by také mělo nabídnout nepřímé srovnání jednotlivých škol a pedagogických přístupů: Nakolik je v práci mladých architektů patrná stopa jejich profesora? Do jaké míry jsou si absolventi téže školy v názorech na architekturu a v přístupu k práci podobní? Architekty, kteří se na akci představí, navrhli sami pedagogové, jsou mezi nimi jak čerství absolventi, tak dnes již zkušení tvůrci.
V NoD se objeví například odchovanci Aleny Šrámkové, Ladislava Lábuse, Romana Kouckého, Emila Přikryla a dalších architektonických pedagogů. Zvlášť zajímavé bude vidět pohromadě žáky Miroslava Šika, profesora na ETH v Curychu, který začátkem 90. let krátce působil na pražské ČVUT a výrazně ovlivnil celou řadu dnes již respektovaných mladých architektů. Vydržet 24 hodin s architekturou nebude jednoduché, organizátoři proto chtějí proložit prezentace jednotlivých tvůrců živějšími exkurzemi po realizovaných stavbách a odbornými procházkami po okolí. Podrobnosti hledejte na www.kruh.info.

To je v naší moci
Karolina Jirkalová rozhovor červenec 2020
Ateliér Jiřího Opočenského a Štěpána Valoucha je již několik let stálicí tuzemské architektonické scény. Do povědomí širší veřejnosti však zřejmě proniknul až teď – díky realizaci sídla sklářské firmy Lasvit v Novém Boru. S oběma architekty jsme se bavili o...

Velmi podivné a dvojznačné zboží
Karolina Jirkalová architektura listopad 2019
Podle zpráv z médií se zdá, že Česká republika se stává centrem světové architektury. Prahu obohatí realizace od Zahy Hadid, Evy Jiřičné či Thomase Heatherwicka, černou Ostravu leskem svého jména obdaří Steven Holl. Máme se tedy na co těšit. Anebo spíš ne?

(Post)covid city
Karolina Jirkalová téma únor 2021
Způsob, jakým užíváme městský veřejný prostor, se během pandemie covid-19 výrazně proměnil. A byť to byla změna nedobrovolná, otevírá nám zároveň cestu k zdravější podobě města. Je jen otázkou, zda toho budeme schopni využít, než se oklepeme a draze vykoupenou citlivost...
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?
Získat předplatné