...a zase ta knihovna

Karolina Jirkalová staveniště červen 2007

Mezinárodní architektonická soutěž na novou budovu Národní knihovny ještě není uzavřena. Mezinárodní svaz architektů (UIA), podle jehož pravidel byla soutěž vypsána, zahájil vyšetřování regulérnosti soutěže. Podnětem byla stížnost osmi českých architektonických kanceláří, které se soutěže účastnily. O prověření regulérnosti průběhu soutěže a prověření činnosti zástupce UIA v porotě požádala začátkem března také Česká komora architektů (ČKA).

Předmětem stížnosti je porušení soutěžní podmínky, která stanovila, že nejobjemnější část objektu, sklad knih, musí být umístěn nad zemí. Vítězný návrh Jana Kaplického však počítá s podzemním skladem. Podle ředitele Národní knihovny Vlastimila Ježka umožňují stanovy soutěže po prvním kole podmínky upravit. V pravidlech UIA, kterými se soutěž řídila, však stojí, že v případě potřeby může porota v závěru prvního kola „vyjasnit nebo upřesnit některé body zadání“. Podle Tomáše Hradečného z ateliéru HŠH, který k UIA podal stížnost, je tedy nepřípustné, aby byly podmínky upraveny, nebo dokonce změněny.

V dopise, který Česká komora architektů obdržela v polovině května, uvedl generální tajemník UIA Jordi Farrando, že v současné době probíhá sběr podkladů, které by umožnily vyjasnit okolnosti průběhu soutěže. Své vyjádření k soutěži na Národní knihovnu zaslala ČKA také její partnerská organizace – Německý svaz architektů. Ten upozornil na to, že došlo k porušení řady dalších podmínek soutěže.

Zmiňovaný ateliér HŠH, který v soutěži na knihovnu skončil třetí, podal v polovině května stížnost na průběh soutěže také k Úřadu pro hospodářskou soutěž. Ten oznámil, že musí podnět nejprve prostudovat, aby mohl říct, jestli mu přísluší se případem zabývat. Zástupci Národní knihovny tvrdí, že podmínky stanovuje pouze UIA a žádný český subjekt nemůže porušení podmínek posuzovat. Podle Hradečného z HŠH však soutěž spadá také pod tuzemský zákon o zadávání veřejných zakázek, neboť investorem stavby je český stát.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné