...a zase ta knihovna
Karolina Jirkalová staveniště červen 2007
Mezinárodní architektonická soutěž na novou budovu Národní knihovny ještě není uzavřena. Mezinárodní svaz architektů (UIA), podle jehož pravidel byla soutěž vypsána, zahájil vyšetřování regulérnosti soutěže. Podnětem byla stížnost osmi českých architektonických kanceláří, které se soutěže účastnily. O prověření regulérnosti průběhu soutěže a prověření činnosti zástupce UIA v porotě požádala začátkem března také Česká komora architektů (ČKA).
Předmětem stížnosti je porušení soutěžní podmínky, která stanovila, že nejobjemnější část objektu, sklad knih, musí být umístěn nad zemí. Vítězný návrh Jana Kaplického však počítá s podzemním skladem. Podle ředitele Národní knihovny Vlastimila Ježka umožňují stanovy soutěže po prvním kole podmínky upravit. V pravidlech UIA, kterými se soutěž řídila, však stojí, že v případě potřeby může porota v závěru prvního kola „vyjasnit nebo upřesnit některé body zadání“. Podle Tomáše Hradečného z ateliéru HŠH, který k UIA podal stížnost, je tedy nepřípustné, aby byly podmínky upraveny, nebo dokonce změněny.
V dopise, který Česká komora architektů obdržela v polovině května, uvedl generální tajemník UIA Jordi Farrando, že v současné době probíhá sběr podkladů, které by umožnily vyjasnit okolnosti průběhu soutěže. Své vyjádření k soutěži na Národní knihovnu zaslala ČKA také její partnerská organizace – Německý svaz architektů. Ten upozornil na to, že došlo k porušení řady dalších podmínek soutěže.
Zmiňovaný ateliér HŠH, který v soutěži na knihovnu skončil třetí, podal v polovině května stížnost na průběh soutěže také k Úřadu pro hospodářskou soutěž. Ten oznámil, že musí podnět nejprve prostudovat, aby mohl říct, jestli mu přísluší se případem zabývat. Zástupci Národní knihovny tvrdí, že podmínky stanovuje pouze UIA a žádný český subjekt nemůže porušení podmínek posuzovat. Podle Hradečného z HŠH však soutěž spadá také pod tuzemský zákon o zadávání veřejných zakázek, neboť investorem stavby je český stát.

To je v naší moci
Karolina Jirkalová rozhovor červenec 2020
Ateliér Jiřího Opočenského a Štěpána Valoucha je již několik let stálicí tuzemské architektonické scény. Do povědomí širší veřejnosti však zřejmě proniknul až teď – díky realizaci sídla sklářské firmy Lasvit v Novém Boru. S oběma architekty jsme se bavili o...

Velmi podivné a dvojznačné zboží
Karolina Jirkalová architektura listopad 2019
Podle zpráv z médií se zdá, že Česká republika se stává centrem světové architektury. Prahu obohatí realizace od Zahy Hadid, Evy Jiřičné či Thomase Heatherwicka, černou Ostravu leskem svého jména obdaří Steven Holl. Máme se tedy na co těšit. Anebo spíš ne?

Česko-slovenský pavilon v Benátkách čeká rekonstrukce
Karolina Jirkalová zprávy duben 2020
Zahájení letošního 17. bienále architektury v Benátkách, které mělo začít v květnu, se zatím odsouvá na konec srpna. Společný česko-slovenský pavilon v areálu Giardini však v každém případě zůstane zavřený, v následujících letech ho čeká kompletní rekonstrukce....
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?
Získat předplatné