Aeronále

Kateřina Černá zprávy říjen 2008

Praha – Ruzyňské letiště představuje na výstavě Aeronále 2008 díla 26 českých výtvarníků. Její počátky byly skromné – sochař Michal Trpák zde chtěl loni vystavit svou diplomovou práci. „Celý projekt nabral gigantických rozměrů, když letiště oslovilo P. R. agenturu a kurátora Jiřího Machalického,“ uvádí Trpák na stránkách své domovské umělecké skupiny 4Sculptors. Tu tvoří absolventi sochařského ateliéru Jiřího Beránka na VŠUP, kteří vystavovali například v letech 2005 a 2006 v pražském Klementinu.

Koncepce Aeronále bere podle kurátora Machalického v úvahu především technicistní atmosféru letiště, kterou musejí umělecká díla přebít. Kromě členů 4Sculptors vystavují v interiérech a exteriérech letiště umělci všech generací i oborů: malíři, skláři, sochaři. Nejvýraznější skupina objektů se nachází v Terminálu 2, kde najdeme mimo jiné díla Jana Stolína, Jana Kalába a Pavla Korbičky, která vznikla přímo pro daný prostor.

Podle ředitele Správy Letiště Praha projde letištěm denně přes 50 tisíc cestujících, potenciálních diváků výstavy. Některé práce, včetně Trpákova sousoší Humanoidi, které projekt Aeronále spustilo, se však k lidskému míhání staví kriticky. „Dav, který se nechává dobrovolně manipulovat pod náporem médií a obecně uznávaných trendů. Člověk pak přestává být individuem a v honu za „lepším“ životem se často nevědomky nechává formovat systémem,“ komentoval své dílo autor.

Výstava probíhá od poloviny září do konce prosince, tedy v době, kdy se letiště připravuje na privatizaci. Podle kurátora má upoutat pozornost těch, kteří v danou chvíli vůbec nepomýšlejí na umění.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné