AMU má GAMU

Kateřina Černá zprávy červen 2008

Praha – Pod zkratkou GAMU zahájila 20. května provoz Galerie Akademie múzických umění. Nový pražský výstavní prostor se nachází v Hartigovském paláci na Malé Straně, kde sídlí rektorát a Hudební fakulta AMU. První výstavou je soubor prací studentů Katedry fotografie FAMU nazvaný Game (Hra). Zájemci o aktuální výtvarné dění si jej mohou prohlédnout do 13. června.

Malá akademická galerie o třech místnostech v prostorách bývalé restaurace má podle Michala Breganta z Umělecké rady AMU sloužit všem fakultám akademie. Výstavní prostor se zdá vhodný hlavně pro fotografii a nová média. Vedoucí katedry fotografie Jaroslav Bárta si dokáže představit, že by tu mohli vystavovat také scénografové.

„S prostorem jsme až na některé technické detaily spokojeni,“ uvádí dále Bárta. „Rozšířené schodiště v atriu, které mělo být původně pouze účelové, například zmenšuje výstavní plochu.“ Poněkud nedořešeně působí také vrátnice pro hlídače galerie. Přesto je třeba přivítat, že studenti budou mít konečně příležitost vystavovat svoji tvorbu na domácí půdě. Podobná praxe je běžná jak na Akademii výtvarných umění, tak na Vysoké škole uměleckoprůmyslové.

Galerie AMU bude předvádět v zásadě tři okruhy děl. Do prvního spadají práce a projekty studentů Katedry fotografie a Centra audiovizuálních studií FAMU. V rámci druhého okruhu galerie každý rok představí jednu významnou osobnost fotografie. Ve třetím okruhu se počítá s projekty ostatních kateder AMU, případně dalších vysokých škol uměleckého zaměření, a se samostatnými studentskými výstavami.

Podle současného plánu by fotografické klauzury měly být k vidění v červnu, léto má být vyhrazeno fotografické osobnosti, na podzim bude vystaven projekt Konzervy komunismu a v zimě přijdou na řadu klauzury Centra audiovizuálních studií FAMU pod kurátorským dohledem Tomáše Pospiszyla.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné