Anglický humor v Klatovech

Kateřina Černá zprávy září 2009

Klatovy – Soutěž diplomových prací evropských výtvarných škol Start Point, kterou pořádá Galerie Klatovy/Klenová, letos vyhrála Serena Korda z londýnské Royal College of Art. Její multimediální opus Stavění Matterhornu je spolu s díly dalších 31 finalistů do 26. září k vidění v klatovské galerii a kostele sv. Vavřince a v klenovské sýpce.

Korda má k představení své práce vyhrazenu celou místnost, což je sice v Klatovech běžné, ale diplomanti VŠUP nebo AVU si o tom při přehlídkách svých závěrečných prací mohou nechat jenom zdát. Jako první nás zaujme její video umístěné ve staré skříni, která upomíná na rozměrnou techniku minulých dob. Samotný snímek zachycuje, jak Korda v červeném svetříku vyrábí maketu hory za doprovodu ženského hlasu, čtoucího zápisky první horolezkyně, která roku 1908 pokořila Huascarán.

Toto video je doplněno černobílým dokumentem, v němž umělkyně hloubí jámu. Podle kurátorky Edith Jeřábkové jde u Kordy o osobní posedlost, která však mezi britskými umělci zdaleka není ojedinělá. „Kdekdo si chce vyhloubit svůj dolík,“ tvrdí Jeřábková. Navíc zde vzniká napětí mezi stoupáním a klesáním, nahoře a dole, což potvrzuje i publikace Up and Down, která je součástí projektu.

Počet škol, které do Klatov vyslaly své diplomanty, letos přesáhl třicítku. Pro přehlídku, která začínala v roce 2003 se čtyřmi školami, jde o nepochybný úspěch. Kam se ale soutěž tímto tempem chce ubírat dál? Podle odvolaného ředitele Marcela Fišera je teď potřeba klást důraz na kvalitu. „I kdyby škol přibylo, budeme vystavovat jen třicet prací. Víc místa nemáme,“ uvádí Fišer.

Kromě Kordy, které galerie vydá katalog a uspořádá samostatnou výstavu, dostalo zvláštní ceny dalších 6 umělců. Jedním z nejvýraznějších byl Christoph Meier z vídeňské Akademie výtvarných umění, který svou diplomovou práci pojal jako situaci. Své pedagogy pozval do ateliéru, kde byla pouze zrcadlová chodba, a nechal je nafilmovat. Za svůj film získal cenu Galerie Klatovy/Klenová.

Všichni ocenění finalisté se sejdou na jaře na rezidenčním pobytu na Klenové. Soutěž Start Point tak již poněkolikáté přitáhne do Klatov a okolí mladé zahraniční návštěvníky, kteří poznají z České republiky něco více než jen Prahu, a galerie díky svému mimořádně kvalitnímu programu opět přispěje k propagaci města i Plzeňského kraje.

Nezbývá než doufat, že si tuto skutečnost uvědomují i jeho zastupitelé, kteří budou brzy volit nového ředitele galerie. Podle Vlasty Prouzové z krajského kulturního odboru by výběrové řízení mělo proběhnout do poloviny září a nový ředitel by měl nastoupit 1. října.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné