Architekt primátorem
Karolina Jirkalová staveniště prosinec 2018
Bratislava – Novým primátorem Bratislavy byl v listopadových volbách zvolen architekt a městský aktivista Matúš Vallo, který kandidoval za koalici stran Progresivní Slovensko a Spolku. V přímé volbě získal 36 procent hlasů. Vallo je respektovaným architektem, spolu s kolegou Oliverem Sadovským vedou ateliér Vallo Sadovský Architects, který navrhuje především rezidenční stavby, od rodinných domů až po větší obytné soubory. Za pozornost stojí například projekt Nádvoří v Trnavě, rekonstrukce a přístavba souboru měšťanských domů.
Svou energii i schopnosti však Vallo věnuje také městskému aktivismu. I v Česku je známý jeho projekt Městské zásahy, kdy architekti na dobrovolném základě navrhují drobná i větší vylepšení prostoru města. Díky Městským zásahům získal Matúš Vallo Fulbrightovo stipendium, v jehož rámci se na Kolumbijské univerzitě v New Yorku zabýval tématem občanské angažovanosti ve městě. Během svého pobytu mohl na vlastní oči sledovat proměnu New Yorku za starosty Michaela Bloomberga, který spolu s týmem architektů z automobilové džungle vytvořil opět obytné městské prostředí.
Tento zážitek byl jedním z iniciačních zdrojů rozhodnutí Matúše Valla vstoupit do politiky. Posledních dva a půl roku spolu s širokým týmem odborníků pracoval na tzv. Plánu Bratislava, manuálu kroků k lepšímu životu města. Knižně jejich práce vyšla před sedmi měsíci a posloužila zároveň jako Vallův volební program. Doposud si Plán Bratislava, odbornou publikaci o 600 stranách, koupilo více než 2,5 tisíce lidí a na webu je volně přístupná.
Mezi aktuální problémy Bratislavy patří podle Valla doprava, zanedbaný veřejný prostor, nedostatek nájemních bytů. Město nemá svůj rozvoj pod kontrolou, developeři jsou o krok napřed. Rád by po vzoru pražského IPR vytvořil Metropolitní institut Bratislavy, který by umožnil strategické přemýšlení o městě, vzniknout by měl také manuál veřejného prostoru. Vzhledem k jeho zkušenostem je pro Matúše Valla klíčové otevřít město občanským aktivitám, proměna města je možná jen synergii projektů shora a zdola.

To je v naší moci
Karolina Jirkalová rozhovor červenec 2020
Ateliér Jiřího Opočenského a Štěpána Valoucha je již několik let stálicí tuzemské architektonické scény. Do povědomí širší veřejnosti však zřejmě proniknul až teď – díky realizaci sídla sklářské firmy Lasvit v Novém Boru. S oběma architekty jsme se bavili o...

Velmi podivné a dvojznačné zboží
Karolina Jirkalová architektura listopad 2019
Podle zpráv z médií se zdá, že Česká republika se stává centrem světové architektury. Prahu obohatí realizace od Zahy Hadid, Evy Jiřičné či Thomase Heatherwicka, černou Ostravu leskem svého jména obdaří Steven Holl. Máme se tedy na co těšit. Anebo spíš ne?

Česko-slovenský pavilon v Benátkách čeká rekonstrukce
Karolina Jirkalová zprávy duben 2020
Zahájení letošního 17. bienále architektury v Benátkách, které mělo začít v květnu, se zatím odsouvá na konec srpna. Společný česko-slovenský pavilon v areálu Giardini však v každém případě zůstane zavřený, v následujících letech ho čeká kompletní rekonstrukce....
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?
Získat předplatné