Architekt primátorem

Karolina Jirkalová staveniště prosinec 2018

Bratislava – Novým primátorem Bratislavy byl v listopadových volbách zvolen architekt a městský aktivista Matúš Vallo, který kandidoval za koalici stran Progresivní Slovensko a Spolku. V přímé volbě získal 36 procent hlasů. Vallo je respektovaným architektem, spolu s kolegou Oliverem Sadovským vedou ateliér Vallo Sadovský Architects, který navrhuje především rezidenční stavby, od rodinných domů až po větší obytné soubory. Za pozornost stojí například projekt Nádvoří v Trnavě, rekonstrukce a přístavba souboru měšťanských domů.

Svou energii i schopnosti však Vallo věnuje také městskému aktivismu. I v Česku je známý jeho projekt Městské zásahy, kdy architekti na dobrovolném základě navrhují drobná i větší vylepšení prostoru města. Díky Městským zásahům získal Matúš Vallo Fulbrightovo stipendium, v jehož rámci se na Kolumbijské univerzitě v New Yorku zabýval tématem občanské angažovanosti ve městě. Během svého pobytu mohl na vlastní oči sledovat proměnu New Yorku za starosty Michaela Bloomberga, který spolu s týmem architektů z automobilové džungle vytvořil opět obytné městské prostředí.

Tento zážitek byl jedním z iniciačních zdrojů rozhodnutí Matúše Valla vstoupit do politiky. Posledních dva a půl roku spolu s širokým týmem odborníků pracoval na tzv. Plánu Bratislava, manuálu kroků k lepšímu životu města. Knižně jejich práce vyšla před sedmi měsíci a posloužila zároveň jako Vallův volební program. Doposud si Plán Bratislava, odbornou publikaci o 600 stranách, koupilo více než 2,5 tisíce lidí a na webu je volně přístupná.

Mezi aktuální problémy Bratislavy patří podle Valla doprava, zanedbaný veřejný prostor, nedostatek nájemních bytů. Město nemá svůj rozvoj pod kontrolou, developeři jsou o krok napřed. Rád by po vzoru pražského IPR vytvořil Metropolitní institut Bratislavy, který by umožnil strategické přemýšlení o městě, vzniknout by měl také manuál veřejného prostoru. Vzhledem k jeho zkušenostem je pro Matúše Valla klíčové otevřít město občanským aktivitám, proměna města je možná jen synergii projektů shora a zdola.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné