Architektonická ročenka
Karolina Jirkalová staveniště květen 2007
S jarem je tu i nová architektonická ročenka. Ročník 2005–2006 sestavil náchodský architekt Alexandr Skalický, spolupracovník ateliéru Archteam. Ten v úvodu přiznává, že ho podobně jako evropské architekty a kritiky zajímá „ tvarově bohatá, povrchově zajímavá, dramatická, hravá a pocitově bohatá stavba“ a že právě takovou architekturu do ročenky vybíral. Každá z jednatřiceti vybraných staveb je představena několika fotografiemi, autorskou zprávou i základními plány. Na obálce se letos poprvé objevila sakrální stavba – kaple sv. Antonína na návsi obce Černá u Měřína od architektonické dvojice Kuba – Pilař.
V celku rovnoměrně jsou zastoupeny různé typy staveb – od interiérů a přístaveb, přes rodinné domy až k veřejným stavbám. Překvapivé je zařazení hned čtyř nových objektů vysokých škol. Nejčastěji zastoupeným architektem je brněnský Zdeněk Fránek, který má v ročence hned tři realizace. Skalický poznamenává, že Fránkovy názory byly v domácím prostředí dlouho přehlíženy, nicméně své místo na architektonické scéně si již našel.
Trochu nepochopitelné je zařazení výtvarného objektu od Jiřího Příhody v interiéru Logistického terminálu v Písku, zvláště když jiná díla na pomezí architektury a volného umění, například liberecký Památník obětem komunismu od ateliéru Sporadical, Skalický pomíjí. Zajímavý je také pohled na mapu se zákresy lokací vybraných staveb – na západ od Prahy zřejmě žijí lvi. Ročenka však funguje na principu subjektivního výběru architekta, který ji ten který rok sestavuje, těžko s ní tedy polemizovat.
Druhou část ročenky tvoří faktografické shrnutí architektury a stavebnictví v roce 2006 – čísla a grafy doplňuje přehled architektonických soutěží, cen, výstav a dalších událostí. Nechybí ani přehled vydaných publikací z oboru. Příští ročenku bude sestavovat architekt Petr Hájek z ateliéru HŠH.

To je v naší moci
Karolina Jirkalová rozhovor červenec 2020
Ateliér Jiřího Opočenského a Štěpána Valoucha je již několik let stálicí tuzemské architektonické scény. Do povědomí širší veřejnosti však zřejmě proniknul až teď – díky realizaci sídla sklářské firmy Lasvit v Novém Boru. S oběma architekty jsme se bavili o...

Velmi podivné a dvojznačné zboží
Karolina Jirkalová architektura listopad 2019
Podle zpráv z médií se zdá, že Česká republika se stává centrem světové architektury. Prahu obohatí realizace od Zahy Hadid, Evy Jiřičné či Thomase Heatherwicka, černou Ostravu leskem svého jména obdaří Steven Holl. Máme se tedy na co těšit. Anebo spíš ne?

(Post)covid city
Karolina Jirkalová téma únor 2021
Způsob, jakým užíváme městský veřejný prostor, se během pandemie covid-19 výrazně proměnil. A byť to byla změna nedobrovolná, otevírá nám zároveň cestu k zdravější podobě města. Je jen otázkou, zda toho budeme schopni využít, než se oklepeme a draze vykoupenou citlivost...
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?
Získat předplatné