Architektonická ročenka

Karolina Jirkalová staveniště květen 2007

S jarem je tu i nová architektonická ročenka. Ročník 2005–2006 sestavil náchodský architekt Alexandr Skalický, spolupracovník ateliéru Archteam. Ten v úvodu přiznává, že ho podobně jako evropské architekty a kritiky zajímá „ tvarově bohatá, povrchově zajímavá, dramatická, hravá a pocitově bohatá stavba“ a že právě takovou architekturu do ročenky vybíral. Každá z jednatřiceti vybraných staveb je představena několika fotografiemi, autorskou zprávou i základními plány. Na obálce se letos poprvé objevila sakrální stavba – kaple sv. Antonína na návsi obce Černá u Měřína od architektonické dvojice Kuba – Pilař.

V celku rovnoměrně jsou zastoupeny různé typy staveb – od interiérů a přístaveb, přes rodinné domy až k veřejným stavbám. Překvapivé je zařazení hned čtyř nových objektů vysokých škol. Nejčastěji zastoupeným architektem je brněnský Zdeněk Fránek, který má v ročence hned tři realizace. Skalický poznamenává, že Fránkovy názory byly v domácím prostředí dlouho přehlíženy, nicméně své místo na architektonické scéně si již našel.

Trochu nepochopitelné je zařazení výtvarného objektu od Jiřího Příhody v interiéru Logistického terminálu v Písku, zvláště když jiná díla na pomezí architektury a volného umění, například liberecký Památník obětem komunismu od ateliéru Sporadical, Skalický pomíjí. Zajímavý je také pohled na mapu se zákresy lokací vybraných staveb – na západ od Prahy zřejmě žijí lvi. Ročenka však funguje na principu subjektivního výběru architekta, který ji ten který rok sestavuje, těžko s ní tedy polemizovat.

Druhou část ročenky tvoří faktografické shrnutí architektury a stavebnictví v roce 2006 – čísla a grafy doplňuje přehled architektonických soutěží, cen, výstav a dalších událostí. Nechybí ani přehled vydaných publikací z oboru. Příští ročenku bude sestavovat architekt Petr Hájek z ateliéru HŠH.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné