Architektonické ceny 2019

Karolina Jirkalová zprávy zima 2019

Praha – V říjnu a listopadu byly uděleny obě tuzemské ceny za nejlepší architektonické realizace. Vítězem České ceny za architekturu, kterou uděluje Česká komora architektů, se stala Mateřská školka Nová Ruda ve Vratislavicích nad Nisou od Petra Stolína a Aleny Mičekové (viz AA 6/2019).

ceny.jpg

Mezinárodní porota v čele s německou architektkou Imke Woelk ocenila především „jednoduchost a zdrženlivost uspořádání budovy školky, stejně jako využití prostředků, díky nimž se architektům podařilo realizovat projekt poskytující komplexní prostorový zážitek“. Architektura školky je podle porotců „překvapivá, záhadná a zároveň současná“. Grand prix – Národní cenu za architekturu, udělovanou spolkem Obec architektů, si odnesli Lukáš Ehl, Tomáš Koumar a Alena Šrámková (Ehl & Koumar Architekti) za bytový komplex Corso pod Lipami v Řevnicích. I zde rozhodovala dobře obsazená mezinárodní porota, tentokrát i s jedním českým zástupcem. Podle porotců by se řevnický projekt mohl stát vzorem pro rozvoj komplikovaných nesourodých lokalit a měst.

Ceny České komory architektů (ČKA) a Obce architektů (OA) jsou koncipovány odlišně – především v tom, že starší Grand prix (OA) se kromě hlavní ceny drží typologických kategorií, zatímco Česká cena (ČKA) vybírá finalisty napříč kategoriemi. Vzhledem k tomu, že špičkové architektury u nás nevzniká nijak závratné množství, se laureáti dílčích cen do jisté míry překrývají. Školka ve Vratislavicích tak kromě hlavní České ceny získala i dílčí Cenu za novostavbu v rámci Grand Prix, v obou kláních pak byla oceněna také Lávka ve Vrapicích u Kladna od Ondřeje Císlera a Petra Teje (AA 10/2019) nebo pražské Centrum současného umění DOX (postupně Ivan Kroupa, Martin Rajniš a Petr Hájek).

Paralelní udělování dvou cen za architektonickou realizaci, navíc s podobnými názvy (Česká cena a Národní cena) je pro veřejnost nepřehledné a matoucí a ubírá to oběma oceněním na prestiži – snahy o sjednocení cen ČKA a OA však přes vážné pokusy nevedly k výsledku.

Předností organizace České ceny za architekturu (udělované ČKA) je větší otevřenost a komplexita hodnocení, které stojí i na dialogu s autory, investory a uživateli staveb. Výsledkem práce poroty je mimo jiné i zpětná vazba pro českou nejen architektonickou veřejnost: „Překvapilo nás, že jsme viděli tolik projektů, které vznikly na základě individuální angažovanosti soukromých iniciátorů. Jednalo se o hybatele společnosti, jejichž architektonické hodnoty splňují holistický standard, jehož samozřejmou součástí jsou i společenské a ekologické požadavky.“ Ve své závěrečné zprávě se porota zamyslela i nad smyslem architektury: „Nikoliv prostřednictvím sebeprezentace, ale prostřednictvím tvorby věcí, jež mají dopad na komplexnost a soudržnost, lze dosáhnout takové architektury, která ovlivní společenské procesy a poskytne lidem příležitost k zodpovědnému a pečlivému zacházení se světem, v němž společně žijí.“

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné