Architektura z dusané hlíny

Karolina Jirkalová staveniště červenec 2017

Výstava s názvem Formovat zemi v Galerii současného umění a architektury v Českých Budějovicích představuje práci Martina Raucha, německého umělce a keramika, který se již 30 let zabývá stavbami z dusané hlíny. Spolupracuje přitom s nejlepšími architekty a umělci a neustále vyvíjí nové technologie a konstrukce, které by rozšířily rejstřík použití tohoto prastarého stavebního materiálu.

V případě Martina Raucha nejde o žádnou nostalgii a návrat k primitivním formám, ale právě naopak. Vlastnosti i estetika, které spolu s architekty a umělci hliněným stavbám propůjčuje, jsou veskrze současné. Výjimečné realizace vytvořil například například se švýcarským architektem Rogerem Boltshauserem, dvojicí Herzog & de Meuron, německým ateliérem Marte Marte nebo dánsko-islandským umělcem Olafurem Eliassonem.

Svou filozofii charakterizuje Martin Rauch třemi slovy: Lehm – Ton – Erde. Lehm (hlína) vyjadřuje řemeslo a technologii, Ton (tón) umělecké ztvárnění, Erde (země) ekologickou udržitelnost. S hlínou jako stavebním materiálem se poprvé setkal za studií, když strávil několik měsíců jako dobrovolník v Africe. Od začátku ho zajímala techniku stavění z dusané hlíny, která zůstává syrová, odhalená, bez dalšího štukování nebo obkladu. Během desetiletí experimentování a soustředěné práce dotáhl zdánlivě primitivní technologii tak daleko, že ji lze použít téměř na jakýkoli typ stavby. Postupně přidávané hutněné vrstvy do bednění vytvářejí specifický, téměř ornamentální vzhled, stavby mají oproti pohledovému betonu měkčí tvarování a je příjemné se jich dotknout.

Martin Rauch se narodil v roce 1958 v rakouském Vorarlbersku, v letech 1978–83 studoval na Vysoké škole užitého umění ve Vídni. Hned po studiu se začal plně věnovat koncepci i realizaci projektů staveb z hlíny, v roce1999 pak založil firmu Lehm Ton Erde, Baukunst. Vedl také řadu mezinárodních workshopů – například v Bangladéši, Jižní Africe a Rakousku ve spolupráci s BASEhabitat. Od roku 2014 je hostujícím docentem Fakulty architektury ETH v Curychu. Rauch má za sebou řadu samostatných i kolektivních výstav, loni spolu s architektkou Annou Heringer vytvořil také jednu z expozic hlavní výstavy architektonického bienále v Benátkách.

Jeho aktuální výstava je speciálně připravena pro prostory galerie českobudějovického Domu umění. Součástí expozice jsou rovněž práce, které vznikly přímo na místě v rámci workshopu se studenty architektury. Do Českých Budějovic se vypravte do 15. srpna.
 

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné