Arskontakt 2010

Kateřina Černá zprávy květen 2010

Brno – Koncem dubna byl na brněnské radnici vyhlášen vítěz 7. ročníku ceny pro mladé umělce Arskontakt, kterou založila a pořádá historička umění Kateřina Tučková.

Laureátem se stal pětadvacetiletý Karel Štědrý, student posledního ročníku ateliéru malby Stanislava Diviše na VŠUP. Umělec je členem výtvarné skupiny OBR, podobně jako vítězové předchozích dvou ročníků: David Hanvald a Martin Krajc.

„U Štědrého se setkáváme se zřetelně vyhraněným rukopisem. Malíř vedle výrazných barev používá americkou retuš, kominuje různým způsobem namalované prvky pozadí a popředí, hraje si s prostorovostí na dvojrozměrné ploše plátna,“ charakterizoval Štědrého tvorbu teoretik Martin Dostál před dvěma lety v katalogu k výstavě OBR v Mánesu. Na tvorbu skupiny mohli obyvatelé Prahy nedávno narazit také poblíž stanice metra Malostranská, kde byli jejich obrazy vystaveny ve zvláštních boxech.

O laureátovi rozhodla porota, v níž zasedli umělci Roman Franta a Petr Lysáček, historik umění Ondřej Chrobák, novinářka Klára Kubíčková a kurátor Pavel Langer. Oproti předchozím ročníkům, kdy byla vyhlašována první tři místa soutěže, byl letos vyhlášen pouze vítěz. Důvodem je ztráta dlouhodobé finanční podpory stavební firmy Strabag. Novým partnerem soutěže jsou naopak  Česká centra, díky nimž může vítěz strávit týden v zahraničí. Díla dvacítky finalistů včetně vítěze budou do 15. května vystavena na Nové radnici v Brně. Od 25. 5. do 11. 6. pak budou k vidění v pražské galerii Dolmen.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné