Arskontakt loví talenty

Kateřina Černá zprávy červen 2008

Brno – Vítězem čtvrtého ročníku ceny Arskontakt pro mladé malířské talenty se letos stal David Hanvald (1980), student ateliéru Stanislava Diviše na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Druhé a třetí místo obsadily studentky Fakulty umění a designu v Ústí nad Labem Michaela Spružinová (1983) a Anna Beránková (1984). Vzhledem k tomu, že ústecká fakulta se Arskontaktu účastnila poprvé, jde o mimořádný úspěch.

„První soutěž se konala v roce 2004 při příležitosti studentského majálesu v Brně. Studovala jsem tehdy dějiny umění na Masarykově univerzitě a chtěla jsem protnout teoretické kruhy ‚filďáků‘ s malíři z Fakulty výtvarných umění,“ vypráví iniciátorka soutěže Kateřina Tučková o tom, jak Arskontakt vznikl. „Infiltrovala jsem se do všech ateliérů, chodila jsem agitovat pro soutěž a vysvětlovat, co to vlastně je. V Praze projekt podpořil Michael Rittstein, který byl už v úvodním ročníku v porotě.“

Od druhého ročníku se Arskontakt rozběhl jako grantový projekt. Každý rok se podává žádost o grant, které většinou bývá vyhověno, protože soutěž se týká v podstatě všech školních malířských ateliérů v České republice. Kromě grantové podpory je cena dotována českou pobočkou společnosti Strabag. „Jde o rakouskou stavební firmu, která podporuje mladé umělce. Strabag si buduje sbírku současného umění, do níž zařadí také letošního vítěze,“ říká Tučková.

O letošních výsledcích rozhodla porota ve složení Stanislav Diviš, Ivan Neumann, Tomáš Lahoda, Jan Skřivánek a Jiří Kotalík. Výběr finalistů byl však v rukou Kateřiny Tučkové, které prošlo rukama rekordních 78 přihlášek: „Vyřazuji ty studenty, kteří kopírují své učitele, a naopak přijímám díla, ze kterých je poznat osobní program. Každý rok se objevuje něco zajímavého, ale žádné obecnější změny tendencí nevidím.“

Cena Arskontakt má dvojí omezení: jde o cenu určenou výhradně malířům a hlásit se mohou pouze umělci do 26 let. Z široké škály českých výtvarných cen má proto Arskontakt nejblíže k Ceně kritiky, kterou pořádá Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků. Mezi vítězi obou cen převažují ženy. Jde o náhodu? „Na poměr se hlásí zhruba stejně mužů a žen. Ale holky jsou během studia aktivnější a často zajímavější. Řada z nich pak ovšem odpadne,“ soudí Tučková.

Vítězové Arskontaktu jsou každoročně vyhlašováni v Brně, protože projekt podporuje město a jeho primátor. Výstava se pak z Galerie Jižního křídla Nové radnice přesouvá do Nejvyššího purkrabství na Pražském hradě, kde ji budou mít zájemci možnost zhlédnout od 9. do 30. října. Po těchto společných přehlídkách budou následovat samostatné výstavy finalistů.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné