Ateliér Hany Wichterlové do správy GHMP

Anežka Bartlová zprávy prosinec 2017

Praha – Magistrátní Výbor pro kulturu v listopadu schválil věcný záměr na převod ateliéru Hany Wichterlové z městské části Praha 1 na magistrát a jeho svěření do správy Galerie hlavního města Prahy (GHMP). Městská část již v říjnu s tímto záměrem vyjádřila předběžný souhlas, zdá se, že záchrana sochařčina ateliéru je na dobré cestě. Celá věc se ještě může zaseknout na otázce kompenzace, kterou městská část za budovu ateliéru a přilehlou zahradu od magistrátu požaduje.

Hana Wichterlová (1903–1990) v domku ve dvoře domů v ulici Na Újezdě 23 žila a tvořila od roku 1935, kdy si jej pronajala, až do své smrti. Poté až do roku 2010 zde bydlela část rodiny dědiců. Když však byl při úpravě opěrné zdi parku Petřína ubourán zadní trakt objektu, kde bylo umístěno sociální zázemí, stal se domek neobyvatelným. Wichterlovi začali přemýšlet, jak s bývalým ateliérem naložit, přičemž žádali o možnost odkupu s tím, že pak by objekt na vlastní náklady rekonstruovali. Aktuálně je totiž ateliér ve velmi poničeném stavu.

Obavy o jeho další osud umocňovalo, že v katastru nemovitostí není vůbec zapsán, neboť byl zkolaudován jen jako dočasná stavba. Hrozilo, že pokud by městská část přistoupila k zvažované privatizaci, mohl by nový vlastník ateliér nechat zbourat. Situace eskalovala letos v létě, kdy za záchranu sochařčina ateliéru vznikla petice, kterou podepsalo na 1500 lidí, převážně odborníků, a o věc se začala zajímat předsedkyně magistrátního Výboru pro kulturu Eliška Kaplicky, která připravila věcný záměr, který výbor v listopadu schválil. Náklady na rekonstrukci by město měly vyjít na 6,3 milionu, rozpočet GHMP by magistrát musel navýšit o 400 tisíc korun ročně, které by pokryly náklady na provoz ateliéru jako sochařčina muzea.

Domek, který byl v roce 1884 postaven jako fotografický ateliér, má podobné uspořádání jako již dříve zpřístupněný a na galerii přestavěný Ateliér Josefa Sudka, který se nachází ve dvoře protilehlého domu. V případě Sudkova ateliéru nicméně nejde o původní stavbu, ale o její novodobou repliku.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné