Banka podle Pleskota

Karolina Jirkalová staveniště červen 2007

Už od druhého dubna se centrála Československé obchodní banky postupně stěhuje do nového sídla v Radlicích. Autorem projektu největší kancelářské budovy v Praze je architekt Josef Pleskot. Zvolil na administrativní budovu poměrně neobvyklé proporce – nejde moc do výšky, zato se rozlézá do prostoru. Vyplňuje téměř celé Radlické údolí. Forma je poměrně jednoduchá – obdélník o rozměrech 220 x 60 metrů, který je složený z šesti pavilonů. Mezi nimi vznikla 3 zastřešená atria a 2 menší dvory. „Nebylo úplně jednoduché poradit si s typologií této budovy, protože takto nízkých a rozlehlých kancelářských budov existuje velmi málo,“ řekl při prohlídce budovy Josef Pleskot.

Navíc jako jediná bankovní budova v České republice je šetrná k životnímu prostředí. A nejen svým nízkoenergetickým provozem. Architekt myslel také na prostory pro uskladnění různých druhů odpadů pro recyklaci. Část střechy pokrývá zeleň a přístup na ni budou mít všichni zaměstnanci. A nebude tam zdaleka růst jen tráva, 1,5 metrů humusu umožnilo na střeše zasadit i stromy a keře.

Na první pohled budova téměř v ničem nepřipomíná banku. Žádné sklo a lesklá ocel. Dřevěné obklady na fasádě spíš připomenou bytový dům. Interiéry jsou zatím strohé a nezabydlené, ale časem by vnitřek budovy měla prostoupit zeleň. Převládají jednoduché tvary a neutrální barvy. Ani materiály použité v interiéru nejsou nijak okázalé, při výběru měly přednost materiály vyrobené z obnovitelných zdrojů. Pracovat tu bude 2400 lidí.

Snahou architekta bylo také logické a nenásilné vsazení budovy do okolí, vytvoření místa. „Ten dům je jako plující vor, zanořený do údolí, odkud lze pozorovat okolní úbočí,“ vysvětluje Josef Pleskot. Příjemné životní prostředí by budova měla nabídnout nejen svým zaměstnancům. Banka investovala také do nejbližšího okolí areálu – je tu nové náměstíčko, cesty pro pěší, původní svahy jsou zpevněné, kaple sv. Jana Nepomuckého je opravená. Kolem banky vyrůstá park.

Náklady na nové sídlo včetně vybavení přišlo banku na 2,95 miliardy korun. Díky němu však mohla prodat 10 domů v centru Prahy, kde až dosud různé divize centrály sídlily. Z tohoto prodeje získala 3,2 miliardy korun. Jak je vidět i na novostavbě se dá vydělat.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné