Blázni do Leonarda a další

Kateřina Černá zprávy duben 2008

Tokio – Leonardovo Zvěstování (1472-75), zapůjčené z florentské Uffizi, přivedlo loni do Tokijského národního muzea přes 10 tisíc návštěvníků denně. Podle časopisu The Art Newspaper, který sleduje návštěvnost světových výstav od roku 1997, jde vůbec o nejvyšší dosažený denní průměr. Leonardo tak předčil i japonského malíře Hokusaie, jenž v roce 2005 dosáhl 9,5 tisíc.

Zvěstování putovalo do Japonska v červnu 2007 v rámci projektu Primavera Italiana, který měl podpořit obchodní a turistické vztahy s Itálií. Transport z Uffizi probíhal za velmi dramatických okolností. Italové zorganizovali proti zapůjčení obrazu petici, kterou podepsalo 300 význačných osobností, včetně režiséra Franca Zeffirelliho. Senátor Paolo Amato se nechal připoutat k bráně Uffizi.

Přesto byl obraz, který galerii opustil pouze třikrát, nakonec z Itálie odvezen, aby se stal hlavním lákadlem výstavy The Mind of Leonardo (Leonardovo myšlení). Tato expozice představila nejnovější poznatky leonardovských bádání z nezvyklého pohledu. Zaměřila se totiž na pracovní postupy a myšlenkové pochody tohoto všestranného génia.

Tokijské národní muzeum vede světové žebříčky návštěvnosti už čtvrtým rokem. Ohromující čísla přičítají odborníci jak jeho prostorným síním, tak 35 miliónové populaci Tokia. V hlavním městě Japonska proběhly i další dvě divácky nejúspěšnější výstavy: Monet a jeho následovníci a Dědictví Tokugawů (obě přes 9 tisíc návštěvníků denně).

Čtvrtý skončil americký sochař Richard Serra s přehlídkou své čtyřicetileté tvorby, která se uskutečnila v Muzeu moderního umění v New Yorku. Jeho mohutné minimalistické objekty si přišlo prohlédnout a osahat v průměru kolem 8, 5 tisíc diváků denně.

Zatímco Američané a Japonci vedou tabulky průměrné návštěvnosti výstav, trofeje v celkové návštěvnosti galerií za rok 2007 zůstávají prozatím v Evropě. Nejoblíbenější je stále pařížský Louvre, jímž loni prošlo 8,3 miliónu diváků, druhé je Centre Pompidou s 5,5 miliony a třetí londýnská Tate Modern s 5,2 milióny uměnímilovných návštěvníků.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné