Bolf je osobností roku

Kateřina Černá zprávy únor 2011

Praha – Cenu Osobnost roku, která se udílí za nejvýraznější výtvarný počin uplynulého roku, získal malíř Josef Bolf.

Zvítězil jak u odborné poroty, tak ve čtenářské anketě internetového časopisu Artalk. Bolf, který se loni umístil na druhém místě, byl letos nominován za šest realizací. Šlo o výstavy Ty nejsi Ty, Ty jsi já na Staroměstské radnici, Osobní dispozice v galerii Hunt Kastner, Ještě místo – pustá zem v Západočeské galerii, Decadence Now! v Rudolfinu, výstavu ve volyňské galerii Na shledanou a mozaiku pro Jurkovičovu vilu v Brně.

Devětatřicetiletý Bolf v poslední době patří mezi nejvíce vystavující autory, jeho umělecká cesta nebyla přímá ani lehká. V 90. letech, kdy jeho kolegové ze skupiny Bezhlavý jezdec začali používat konceptuálnější jazyk, si prošel více než dvouletou krizí, kdy přestal malovat. V roce 2005 se sice objevil mezi finalisty Chalupeckého ceny, laureátem se ale tehdy stala Kateřina Šedá. Dnešní popularita je pro Bolfa zaslouženou satisfakcí.

Druhé místo obsadil Tomáš Vaněk, nominovaný za particip č. 102 v pražských Holešovicích, zvukové instalace pro Galerii středočeského kraje a účast na bienále Manifesta. Na třetí pozici se umístil Viktor Pivovarov s výstavou Oni v Moravské galerii v Brně a doprovodný katalog. Čtenářská anketa, které se účastnila necelá šedesátka hlasujících, vynesla na druhou pozici Jitku Válovou za výstavy v Topičově salonu a v galerii VŠUP a na třetí místo Adrienu Šimotovou za instalaci v pražském kostele Nejsvětějšího Salvátora a výstavu Ruce v Památníku Leoše Janáčka v Brně.

Cena Osobnost roku je udělována od roku 2002. U jejího zrodu stál Marcel Fišer, v té době ředitel Galerie Klatovy/Klenová, kde se cena do loňska předávala. Poté, co byl z galerie loni vyhozen a nové vedení nemělo o cenu zájem, nabídl její spolupořadatelství Art+Antiques. Letošní ročník se tak poprvé koná pod záštitou tohoto časopisu. Dalšími spoluorganizátory jsou Galerie výtvarného umění v Chebu, kde je Marcel Fišer od loňského července ředitelem, a internetový časopis Artalk.

Letošní, v pořadí již devátý ročník ceny má kromě nových pořadatelů také nová pravidla. O vítězi nerozhodovala anketa mezi odbornou veřejností, ale hlasování desetičlenné poroty. „Oba způsoby hlasování mají něco do sebe. Výhodou modelu, který jsme použili letos, je, že porotci se mohli seznámit s dokumentací navrhovaných počinů a jednotlivé nominace jsme mohli podrobně prodiskutovat,“ vysvětluje Marcel Fišer.

V porotě kromě zástupců pořádajících institucí zasedli například historička umění Marie Klimešová, kurátoři Lenka Lindaurová a Pavel Vančát nebo redaktor týdeníku Respekt Jan H. Vitvar. Novou podobu má i samotné ocenění, které bude předáno v druhé půlce února. Cenou pro vítěze bude černý čtverec, který vytvoří předchozí laureát, tentokrát tedy Jan Merta. / kč

 

 

Hlasování poroty

Čtenářská anketa

 

1.

Josef Bolf

67 b

Josef Bolf

59 b

2.

Tomáš Vaněk

57 b

Jitka Válová

45 b

3.

Viktor Pivovarov

54 b

Adriena Šimotová

44 b

4.

Dominik Lang

38 b

Zdeněk Sýkora

43 b

5.

Zbyněk Baladrán

36 b

Zbyněk Baladrán

39 b

6.

Jitka Válová

35 b

Hugo Demartini

37 b

7.

Jiří Novák

34 b

Josef Žáček

34 b

8.

Jiří Kovanda

31 b

Ztohoven

30 b

9.

Zdeněk Sýkora

30 b

Artamonov-Klyuykov

28 b

10.

Krištof Kintera

24 b

Krištof Kintera

26 b

 

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné