Bolf na Jurkovičově vile

Karolina Jirkalová zprávy květen 2010

Zničenou skleněnou mozaiku na fasádě brněnské Jurkovičovy vily nahradí práce malíře Josefa Bolfa. Ten podle poroty vyzvané soutěže nejlépe splnil podmínky Moravské galerie v Brně – jeho návrh je blízký pojetí Adolfa Kašpara a zároveň je originální a současný.

Bolfův návrh svého autora opravdu nezapře, je pouze ve dvou barvách, černé a bolfovsky fialové, a působí zneklidňujícím až skličujícím dojmem. Jak se bude vyjímat na Jurkovičově vile, kde převládá lidová červeno-žluto-modrá kombinace, je těžko předem odhadnout.

Původní Kašparova mozaika z roku 1906, který znázorňovala výjev z pohádky Bača a drak, byla zničena pravděpodobně už v průběhu 1. světové války. Vzhledem k tomu, že neexistuje její podrobnější dokumentace, upustila Moravská galerie od výroby kopie a rozhodla se pro dílo současného umělce. Do výběrového řízení bylo vyzváno 5 umělců z České a Slovenské republiky, nakonec se soutěže zúčastnili tři – Josef Bolf, Veronika Holcová a Slovák Juraj Gavula. Tvůrci dostali stejné pohádkové zadání, jako v roce 1906 Adolf Kašpar. Kromě ní získali podrobný rozbor díla v historických souvislostech a komentář o úloze mozaiky na fasádě domu.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné