Březnové diskuse

Karolina Jirkalová staveniště březen 2008

V brněnském Domě pánů z Kunštátu proběhne 26. března již čtvrtý ze série kulatých stolů časopisu Era 21 – tentokrát na opravdu aktuální a důležité téma architektonických soutěží. Spolupořadatelem je Dům umění města Brna. Diskusi bude moderovat ředitel této instituce Rostislav Koryčánek a historička architektury Vendula Hnídková.

Jak zdůrazňují sami organizátoři: „Hledání vhodných řešení formou architektonického klání může přinášet nečekané, inovativní výsledky, na které by finančně motivovaní investoři neměli odvahu dohlédnout. V konečném důsledku může i nerealizovaný soutěžní experiment posunout hranice architektonického myšlení.“ Chybí však potřebná následná diskuse, výsledky soutěží jsou jen zřídka kdy vystaveny nebo tištěny. Nic z toho neplatilo pro soutěž na Národní knihovnu, která otevřela téma architektonických soutěží široké veřejnosti. Tato medializace však byla dvojsečná – význam institutu architektonické soutěže pro demokratičtější fungování společnosti byl spíše zpochybněn než vyzdvižen.

Březnového kulatého stolu se mimo jiné účastní Dalibor Borák, místopředseda České komory architektů, architekti Tomáš Hradečný (ateliér HŠH), Miroslav Masák, Zdeněk Jiran či Ivo Koukol.

O týden později, ve čtvrtek 3. dubna, pořádá občanské sdružení Kruh večer na téma Veřejná prostranství. Jak dnes řešit náměstí, jak má vypadat městský mobiliář nebo třeba kašny a sochy na veřejných místech? Jak upravovat parky či nábřeží? Svá řešení a úvahy během večera představí autoři nedávných realizací či návrhů úprav veřejných prostranství. A to nejen architekti, ale také výtvarníci či umělecké skupiny. Účast na večeru, který proběhne v galerii Tranzitdisplay, přislíbili autoři soutěžních návrhů na kašny pro náměstí v Plzni či na řešení nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani, Josef Pleskot představí své řešení nábřeží v Litomyšli. Skupina Ládví přiblíží svou akci se zakrytím kašny na Senovážném náměstí v Praze, více se dovíte také o připravovaném sochařském parku Kraví hora v Brně.

 

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné