Čepanovi finalisté

Kateřina Černá zprávy červenec 2011

Bratislava – Centrum súčasného umenia vyhlásilo 14. června finalisty Ceny Oskára Čepana, která je slovenskou obdobou Ceny Jindřicha Chalupeckého. Do finále ceny se letos dostala skupina Kassaboys, Katarína Poliančíková, Tomáš Raffa a Ján Šipöcz. Vítěz bude vyhlášen 20. října.

Košická trojice Kassaboys na porotu zapůsobila „kombinací inteligence a rebelství“. Skupina pracuje s národními symboly a uniformami a vysmívá se samolibosti uměleckého světa. Instalace Kataríny Poliačikové zkoumají rodinnou historii s odkazem na dějiny umění. Filmy Tomáše Raffy mapují vztahy mezi uměním, dokumentem a politickým aktivismem. Konceptuální fotografie Jána Šipöcze oslovily porotu lehkostí a dematerializovanou estetikou.

V pětičlenné odborné porotě Čepanovy ceny zasedli filozof Fedor Blaščák a historikové umění Edit András, Gábor Hushegyi, Maja a Reuben Fowkesovi a Ondřej Chrobák, který je současně též porotcem Chalupeckého ceny. „Uvažování obou komisí bylo dost podobné,“ uvedl Chrobák. „Slovenské finále bylo trochu političtější, ale jde spíš o shoduokolností. Hodně lidí bylo z Maďarska, kde se v poslední době vyostřuje politická situace.“

Cena Oskára Čepana je udělována od roku 1996, je tedy o 6 let mladší než Cena Jindřicha Chalupeckého. U vzniku obou cen stála americká Nadace pro občanskou společnost, která po roce 1989 pomáhala při budování demokratických poměrů v Česku a na Slovensku. Slovenský teoretik Oskár Čepan (1925–1992) patřil k výtvarnému hnutí Konfrontácie. Specializoval se na ruskou avantgardu.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné