Čekání na rekonstrukci

Kateřina Černá zprávy listopad 2007

Praha – Výstavní síň Nejvyššího purkrabství na Pražském hradě ožila v říjnu výstavou mladých umělců ARSkontakt: Bilance. Nepočítáme-li loňskou vánoční výstavu betlémů, šlo o první výstavu v Nejvyšším purkrabství od roku 2004, kdy Správa Pražského hradu neprodloužila nájemní smlouvu galerii Leica s tím, že prostor naléhavě potřebuje rekonstrukci. K té ale zatím nedošlo a podle posledních zpráv se s plánovanými opravami nezačne dřív jak v září 2009.

Provozovatelem Nejvyššího purkrabství je od října 2004 Agentura Schok, známá především jako pořadatel Letních Shakespearovských slavností. Agentura, jejíž základní jmění činí pouhých 200 tisíc korun, která však má úzké vazby na finanční skupinu PPF, porazila ve výběrovém řízení Leica Gallery hlavně proto, že Správu Pražského hradu dokázala přesvědčit, že rekonstrukci zvládne financovat z vlastních zdrojů. „Z nově opraveného a přestavěného areálu by se veřejnost mohla těšit už v roce 2006,“ slibovala Agentura Schok před třemi lety. „Skloubit ušlechtilý záměr s tvrdou ekonomickou realitou byl rozhodně největší oříšek celého záměru. Náš projekt s tím však od začátku počítal,“ tvrdil tehdy sebevědomě ředitel agentury Václav Beránek.

Zpoždění celého projektu nyní Beránek vysvětluje poukazem na jeho náročnost: „Důvodem je vysoká míra zodpovědnosti, kterou pociťují všichni zúčastnění – rekonstrukce Purkrabství bude největším zásahem do architektury Pražského hradu od 60. let minulého století. Rozhodnutí proto nelze uspěchat. Nyní předkládáme ke schválení další, v pořadí už třetí sérii architektonických návrhů, které podobu Purkrabství komplexně řeší.“

Náklady na rekonstrukci celého areálu se předběžně odhadují na 60 milionů korun. V nevyhovujícím stavu je zejména výstavní síň, lehká skleněná stavba z 60. let, kterou v zimě prakticky nelze vytopit. Agentura na její rekonstrukci, respektive stavbu nové budovy na stejném místě – „Zřejmě to celé zbouráme a postavíme znovu,“ říká Beránek – původně chtěla vypsat soutěž, nakonec se však rozhodla zakázku svěřit autorovi stávající stavby architektu Josefu Hlavatému.

Výstavní program v Nejvyšším purkrabství pro Agenturu Schok od letošního října zajišťuje občanské sdružení Pro Photo. Počítá se například s přehlídkou současného českého komiksu či s výstavou cestopisných snímků Eduarda Ingriše. Ve vlastní produkci slibuje Agentura Schok připravit znovu výstavu betlémů a na jaře pak velikonoční výstavu lidových zvyků a řemesel.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné