Cena Klubu za starou Prahu 2017

Karolina Jirkalová staveniště duben 2018

Praha – Ocenění za nejlepší novostavbu v historickém prostředí pro rok 2017 získal brněnský ateliér P. P. Architects za komplexní řešení centra obce Bílovice nad Svitavou. V novém souboru několika menších propojených budov sídlí obecní úřad, knihovna a pošta, je zde i obřadní síň a letní výčep obecní hospody. Součástí projektu bylo i vytvoření centrálního veřejného prostoru, návsi nebo už spíše náměstí, které obci doposud chybělo.

Domácí rada Klubu za starou Prahu ocenila především to, že se architekti drželi historického urbanismu i drobného měřítka domů v obci, a přitom nerezignovali na současný výraz. Objekty obecního úřadu a pošty, které jsou součástí uliční fronty, mají archetypální podobu jednoduchých zděných domků se sedlovou střechou, ovšem s pásovými okny a zvýrazněnými vstupy. Součástí objektu obecního úřadu je i jakási lodžie sloužící jako autobusová zastávka. Knihovna a obřadní síň jsou umístěny v zadním plánu a jejich architektura je již městsky velkorysá a sebevědomá – velké prosklené plochy, dřevěné sloupy evokující vysoký řád, předsazená střecha. Z nově vzniklého náměstí vedle obecního úřadu lze průchodem mezi úřadem a knihovnou projít do chráněného nádvoří, které slouží jako zahrádka hospody i venkovní interiér obřadní síně.

Celý projekt je výrazem proměny obce Bílovice, která se z vesnice stává spíše rezidenčním satelitem Brna. Vedení obce to však nevnímá jako ztrátu identity, ale jako příležitost k jejímu novému definování. A dlouho připravovaný a promyšlený projekt přestavby centra je toho jasným důkazem.

Na rozdíl od loňského ročníku se letos se užšího výběru dostaly především stavby ve vesnickém kontextu – krom vítěze je to ještě spolkový dům v Ratíškovicích na Hodonínsku s odvážnou dřevěnou střešní konstrukcí (ateliér Létající inženýři), místními ze země vydupaný kostel sv. Václava v Sazovicích na Zlínsku (Ateliér Štěpán), decentní palírna v bývalém statku v Javornici v Pošumaví (ateliér ADR). Doplnily je tři městské novostavby – bytový dům v Koněvově ulici v Praze (A.LT Architekti), kterému se věnujeme v samostatném článku v tomto čísle, parkovací dům Domini v centru Brna (Architekti Hrůša & spol, recenze v minulém čísle) a pavilon v městském parku ve Zlíně (mudrik architekti).

Cenou za novostavbu v historickém prostředí se Klub za starou Prahu snaží vyzdvihnout stavby, které nenarušují historické prostředí, vynikají kvalitní architekturou a kultivují své okolí.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 999 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné