Cena Klubu za starou Prahu pro NTK

Karolina Jirkalová staveniště červenec 2009

Cenu Klubu za starou Prahu za novostavbu v historickém prostředí získala letos trochu překvapivě Národní technická knihovna od ateliéru Projektil architekti.

Na rozdíl od staveb oceněných v předchozích letech nestojí NTK v historické části města, ale je obklopena architekturou 20. století. I přesto bylo podle klubu těžké se s jejím okolím vypořádat a architektům z Projektilu se to podařilo velmi dobře. V současné době se do NTK stěhují knihy z Klementina, pro veřejnost bude otevřena v září letošního roku.

Kromě vítězné budovy byly na Cenu Klubu za starou Prahu nominovány další čtyři stavby: Hotel Karlov v Benešově (Lábus, Poláček, Škarda), soubor domů v Pražské ulici v Kolíně (Košťál, Slaba, Chmelová, Procházka), rodinný dům v Nýřanech (Šulc, Klempíř) a obchodní centrum Zlaté jablko ve Zlíně (Sládeček).

Cena Klubu za starou Prahu byla poprvé udělena v roce 2003, od té doby je vyhlašována každoročně. Cílem tohoto ocenění je poukázat na pozitivní příklady nových architektonických vstupů do historického prostředí. „Klub Za starou Prahu se domnívá, že současná architektura do historického prostředí rozhodně patří,“ čteme na stránkách sdružení. „S podobným problémem se potýkali architekti všech staletí před námi. I tehdy jej vyřešili buď dobře, či špatně. Architektura je nekonečný příběh, který nelze přerušit nebo dokonce uzavřít. Ovšem stejně jako je nesmyslné novou architekturu do historického města nevpouštět, nelze ani architekty zbavit odpovědnosti vůči němu.“ Cena Klubu za starou Prahu je jednou z mála příležitostí, kde si památkáři podávají ruce s architekty.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné