Cena od Adrieny Šimotové

Kateřina Černá zprávy prosinec 2009

Praha – Začátkem listopadu předala Adriena Šimotová v galerii Tranzitdisplay umělecké dvojici Jasanský-Polák cenu pro umělce starší 35 let. Letošní laureáty Ceny od Adrieny Šimotové ocenila odborná porota s mírnou dávkou ironie za „solidní a výjimečně konzistentní přístup, který posouvá hranice diskurzu“.

Cena, která vznikla z iniciativy umělců Michala Pěchoučka a Dominika Langa, se udílí už třetí rok jako výraz úcty mladší generace ke starším výtvarníkům. Umělci a kritici mladší 35 let vybírají tvůrce, jehož dílo má podle nich zásadní význam pro současnost. Může jít o člověka, který má největší vliv na mladou generaci, autora výrazného uměleckého počinu poslední doby nebo neprávem opomíjenou osobnost.

Fotografové Lukáš Jasanský (1965) a Martin Polák (1966) spolupracují od roku 1985. Jejich společná tvorba, při níž používají výhradně černobílou fotografii, je od počátku vnímána jako součást současného umění. Na otázku, jak je možné, aby společně uviděli a vyfotografovali jednu situaci, ve své Diplomové práci z roku 1993 odpovídají: „Stačí signál pohledem, a jeden z nás nebo oba motiv zachytí.“

Dílo Jasanského s Polákem je v současné době k vidění na dvou místech. Ve druhém patře pražské Galerie Langhans je v rámci souborné výstavy Mimo zónu vystaven jejich cyklus Pragensií z let 1986–1990. V brněnské Wannieck Gallery běží paralelně s výstavou Jana Merty jejich fotografická série Jan Merta. Obě výstavy potrvají až do konce ledna. Zájemci o současné umění tak mají příležitost poznat práci letošních laureátů osobně.

Kromě hlavní ceny byly během slavnostního večera vyhlášeny také nejzajímavější výstavy. Ze samostatných výstav u mladé generace nejvíce bodoval Kryptonormal Filipa Turka v galerii Tranzitdisplay. Nejlepší soubornou výstavou se stal Monument transformace v Galerii hlavního města Prahy. Cenu převzal kurátor Vít Havránek v kulichu i za svého kolegu Zbyňka Baladrána, který trávil dušičkovou zimu v Egyptě.

V letošním finále se kromě laureátů objevili Jiří David, Ján Mančuška, Igor Korpaczewski (všichni nominovaní už podruhé), Martin Zet, Markéta Othová a také potřetí nominovaný Václav Stratil, který provázel večer hudbou i slovem. Okamžitě po vyhlášení se Stratil ujal mikrofonu, takže Jasanský s Polákem neměli možnost poděkovat a na chvíli nebylo zcela jasné, kdo je vlastně vítěz.

Jelikož cena je především záležitostí prestiže a není spojena s žádnou finanční odměnou, ocenění umělci obvykle dostávají alespoň dar podle vlastního výběru. Martin Polák odešel z improvizovaného pódia s taškou a Lukáš Jasanský s kalhotami, do nichž se později převlékl.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné