Cena Oskára Čepana

Karolina Jirkalová zprávy červenec 2010

Bratislava – Slovenskou Cenu Oskára Čepana pro mladé umělce do 35 let letos získala Petra Feriancová. Rozhodla o tom koncem června mezinárodní odborná komise, v níž mimo jiné zasedli Alexandra Kusá, ředitelka Slovenské národní galerie, Marek Pokorný, šéf Moravské galerie v Brně, či umělkyně Sharon Kivlan, působící ve Velké Británii a ve Francii. Mezi čtveřici finalistů byli kromě Feriancové vybráni Štefan Papčo (* 1983), Pavla Sceranková (* 1980) a Jaroslav Varga (* 1982).

Petra Feriancová (* 1977 v Bratislavě) je dnes již poměrně etablovaná umělkyně s mezinárodní zkušeností. Podle porotců Ceny Oskára Čepana je těžištěm její tvorby konceptuální práce s pamětí – sleduje vlastní emocionální reakce na určité momenty v čase, které pak formou sofistikovaného výstupu posouvá do roviny vnímatelné subjektem zvenčí. Tématem jsou jí i možnosti a hranice sdělení, forma uchopení a fixace paměti. Klíčovými momenty jejího přístupu jsou osobní historie, rodinné archivy, zážitek, fascinace. Autorčiným východiskem obvykle bývají soubory již hotových obrazů a textů, které jsou znovu metodicky přeskládány a interpretovány. „Smyslem manipulace s podkladem, ať už obrazovým, či diskurzivním, je pokus o řešení klasického paradoxu: jak zprostředkovat divákovi původní autorčinu afektivní reakci,“ napsal Marek Pokorný v roce 2008 v doprovodném textu výstavy Petry Feriancové v Moravské galerii.

Součástí ocenění je šestitýdenní rezidenční pobyt v New Yorku a finanční odměna 2600 eur. Po návratu z rezidenčního pobytu pak Petru Feriancovou čeká uspořádání samostatné výstavy ve Slovenské národní galerii v Bratislavě. Cena Oskára Čepana je obdobou české Ceny Jindřicha Chalupeckého a uděluje ji Nadace Centrum současného umění v Bratislavě. Letos proběhl již patnáctý ročník.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné