Cena Oskára Čepana pro Rigovou

Anežka Bartlová zprávy listopad 2018

Bratislava – Třiadvacátý ročník Ceny Oskára Čepana, slovenského ocenění pro současné umělce do 40 let zná svou vítězku. Stala se jí Emília Rigová, vystupující pod jménem Bári Raglári. Podobně jako vloni se i organizace aktuálního ročníku stala terčem kritiky v rámci slovenské výtvarné scény.  

„Její práce zastává velmi aktuální společensko-politickou pozici a je na vysoké úrovni, a to jak ve výtvarném provedení, tak i v celkovém způsobu prezentace. Její přístup je globální: Nemluví jen o romské menšině a o svém prostředí, ale vyjadřuje se k marginalizaci menšin v širším kontextu a zároveň jde proti zažitým klišé, které s marginalizací úzce souvisí. V její práci vidíme silný potenciál pro další vývoj a budoucnost,“ vysvětluje volbu Rigové předseda poroty a šéfkurátor vídeňského MUMOKu Reiner Fuchs. Rigová získala rezidenční pobyt v New Yorku, odměnu 3000 eur a možnost samostatné výstavy.

Mezinárodní porota vybírala ze čtveřice finalistů (viz AA 09/2018). Spolu s Fuchsem v ní zasedli kurátorka a teoretička usazená v Amsterodamu Lory Sariaslan, kurátor pražské galerie Futura Michal Novotný a rotterdamská galeristka a kurátorka Kiki Petratou. Rigová (1980) vystudovala akademii v Banské Bystrici, v současnosti vyučuje na Pedagogické fakultě Univerzity Mateja Bela tamtéž. Vystavuje doma i v zahraničí, pražské publikum ji mohlo vidět například na výstavě Archetyp pra Bári v Českém centru (2016). Pro výstavu finalistů, která probíhá letos ve třetím patře bývalého obchodního domu Dunaj v Bratislavě, kam se COČ vrátila po několika letech putování v regionech, připravila Rigová instalaci rozvíjející aktuální téma rasismu a reprezentace menšin, respektive dvojích měřítek. Jako žena romského původu reaguje na to, s čím se potýká nejen ona sama, ale i její blízcí a přátelé. Vystavuje například neprůstřelnou vestu, jež má na sobě vzory a barvy s jasným odkazem na romský folklor či fotografie sebe samé natřené načerno a zabalené v látce s týmž vzorem doplněným nápisem „Keres kultura“ (hledání kultury). Na svůj původ reaguje také uměleckým jménem pocházejícím z romštiny: bári (velká) raklóri (dcera neromských rodičů), sama se též zabývá tím, co to vlastně je romské umění a jak k němu přistupovat.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné