Cena Petra Parléře

Karolina Jirkalová zprávy leden 2007

Ve čtvrtek 25. ledna bude v pražském Valdštejnském paláci předána Cena Petra Parléře za rok 2006. Už na podzim ji odborná porota přiřkla Zbyňku Ryškovi za návrh úpravy náměstí Svobody v Přerově.

Ryška vrátil na přerovské náměstí hudební pavilon, který tu býval od dob první republiky až do 60. let minulého století. Tím nejen více uzavřel celý prostor, ale navíc nabídl příležitost, jak náměstí oživit, dát mu novou funkci. A to nejen během každoročního jazzového festivalu. Architekt také navrhuje zrušit park, který je dnes v části náměstí, a celý prostor pokrýt kamennou dlažbou. Stromy by až na výjimky zůstaly jen v obvodovém stromořadí. Místo se sjednotí a získá skutečně městský charakter. V podobě kamenných nápisů by do dlažby měla být zaznamenána každá významná událost města, ať už historická, nebo současná. Náměstí se stane jakousi veřejnou kronikou. „Koncept je srozumitelný a silný, do místa vnáší novou energii,“ říká o Ryškově projektu jeden z porotců architekt Miroslav Masák.

Architektonická Cena Petra Parléře je udělována každý rok za architektonické řešení veřejných prostranství a budov ve veřejné správě. Jde o poměrně mladé ocenění, v roce 2006 proběhl teprve čtvrtý ročník. Cena v sobě spojuje dvě klání – soutěž měst a soutěž architektů. V prvním kole osloví organizátoři vybraná města, aby předložila náměty na úpravu veřejných prostranství. Letos obdrželo výzvu 252 českých měst a 30 z nich poslalo do soutěže své náměty – veřejné prostory, které vyžadují rekonstrukci, revitalizaci, nebo kompletní přestavbu. Předmětem soutěže se stalo 10 námětů, převažovaly úpravy náměstí, ale i parků a dalších veřejných míst.

Ve druhém kole jsou vyzváni architekti, aby navrhli řešení některého ze zadaných námětů. Letos se do soutěže přihlásilo 24 architektonických studií, což je v krátké historii soutěže zatím největší počet.  Nejvíce zaujal architekty prostor v místě bývalé židovské synagogy v Jihlavě. Tento námět řešilo 6 soutěžících. Náměstím Svobody v Přerově se vedle Zbyňka Ryšky zabývaly ještě tři další návrhy.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné