Cena pro bratislavskou chobotnici

Karolina Jirkalová staveniště listopad 2007

Slovenskou architektonickou Cenu Dušana Jurkoviče pro rok 2007 získal obytný soubor Octopus Habitat v Bratislavě, který navrhl architekt Peter Sticzay-Gromski. Koncem září o tom rozhodla mezinárodní porota v čele s profesorem univerzity v Benátkách Markem Pogačnikem. Porota podle svého vyjádření ocenila, „jak architekt dokázal v intenzivně zastavěném bloku řešit náročné architektonické a urbanistické vztahy“.

Obytný soubor Octopus Habitat stojí v rychle se rozvíjející části Bratislavy, obklopen dalšími nově vzniklými rezidenčními budovami. Liší se od nich především citlivým využitím stavební parcely – vine se kolem dokola po hranicích pozemku a uprostřed ponechává volný prostor. Uspořádáním se tak vrací ke klasické blokové zástavě s velkými dvory uprostřed. Vnitřní zahrada je uzavřená jen napůl, ve dvou místech se dvůr otevírá okolnímu světu. Ani samotná hmota budovy není jednolitá, zvedá se a klesá, vytváří nejrůznější zákoutí.

Cenu Dušana Jurkoviče uděluje od roku 1991 Spolek architektů Slovenska za dílo, které přispívá ke zvýšení úrovně a prestiže architektonické tvorby na Slovensku. Tradice Ceny Dušana Jurkoviče je však starší: v roce 1964 ji založil Svaz Slovenských architektů, mezi lety 1975–89 pak byla nahrazena Cenou Svazu slovenských architektů.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 999 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné