Cena pro Zuzanu

Karolina Jirkalová zprávy červenec 2007

Londýn – Šestadvacetiletý český malíř Hynek Martinec získal koncem června cenu pro umělce do 30 let v prestižní britské výtvarné soutěži o nejlepší portrét roku, kterou každoročně vyhlašuje londýnská National Portrait Gallery. Patří mu tak finanční odměna 4 tisíce liber. Porotu zaujal Martincův fotograficky přesný portrét přítelkyně Zuzany v umělcově pařížském ateliéru, který dokončil v letošním roce. Martinec se dostal i mezi čtyři finalisty hlavní soutěže. V té nakonec zvítězilo dílo britského výtvarníka Paula Emsleyho, který namaloval portrét svého souseda, rovněž umělce. Finanční odměna za hlavní cenu je 25 tisíc liber.

Portrait Award uděluje britská National Portrait Gallery již 28 let, posledních 18 let ji sponzoruje ropná společnost BP. Letos se této soutěže zúčastnilo rekordních 1800 malířů z celého světa. Vybraná díla z letošní soutěže jsou v galerii k vidění až do poloviny září.

Hynek Martinec se narodil v Náchodě v roce 1980. Vystudoval klasické malířské techniky u profesora Zdeňka Berana na pražské Akademii výtvarných umění. V současnosti pracuje v ateliérech v Praze, Paříži a Londýně.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné