Cena Věry Jirousové 2017

Anežka Bartlová zprávy listopad 2017

Praha – Popáté bylo v říjnu uděleno ocenění pro kritiky výtvarného umění, které nese jméno historičky umění a kritičky Věry Jirousové a které organizuje sdružení INI Project. Cenu Věry Jirousové pro etablované kritiky a za přínos oboru získal Tomáš Pospiszyl. Cena pro začínající autory tentokrát udělena nebyla.

O letošním laureátovi rozhodovala porota ve složení kritik a kurátor Jiří Ptáček, malířka Lenka Vítková, filmový kritik Kamil Fila, kritička Anežka Bartlová a František Zachoval, ředitel Českého centra v Bukurešti. Slavnostní předání ceny se uskutečnilo v rámci festivalu 4+4 dny v pohybu.

Tomáš Pospiszyl (*1967) je vedoucím Katedry teorie a dějin umění na pražské AVU a řadu let pravidelně přispíval texty o výtvarném umění do Lidových novin. Svými články dokáže zaujmout a čtivě představit současné umění širokému publiku. Věnuje se též kurátorství, byl například podepsán pod nedávnou výstavou Františka Skály ve Valdštejnské jízdárně. Letos mu též vyšla monografie architekta a performera Vladimíra Ambroze. V aktuálním čísla art+antiques přinášíme Pospiszylův text o reflexi díla Marcela Duchampa v Česku.

Cenu Věry Jirousové před šesti lety založili Karina Kottová, Klára Adamcová, tehdy kurátorky galerie INI Project, spolu s tehdejším kurátorem galerie MeetFactory Dušanem Zahoranským. Hlavním smyslem ceny je probouzet zájem o kritické psaní o umění. O to se organizátoři snaží též formou odborných konferencí či kurzů pro  studenty a začínající autory.

Pro příští léta se organizátoři s porotou dohodli, že ocenění bude napříště udělováno v dvouletém rytmu. Začínající autoři (bez věkového omezení) se budou i nadále hlásit sami, nově však musí předložit hned tři kritické texty, ať již publikované nebo nepublikované. Letošní porotkyně Lenka Vítková k tomu dodává, že podle tří textů bude možné lépe hodnotit a jasněji se rozhodnout. Právě důraz na kvalitu byl letos důvodem, proč nebyla cena pro začínající kritiky udělena.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné