Cenu Klubu Za starou Prahu 2017
Karolina Jirkalová staveniště březen 2017
Praha – Cenu za nejlepší stavbu v historickém prostředí Klubu Za starou Prahu získala letos rekonstrukce a přístavba goticko-renesanční Bílé věže v Hradci Králové od zdejšího ateliéru Chmelík & partneři. Ti se především museli vyrovnat s nevhodnými stavebními úpravami z 80. let minulého století, kdy bylo odstraněno původní schodiště ve věži a přistavěna budova pokladny. Architekti nahradili nevyhovující vestavby zcela novým schodištěm a také výstavními a interaktivními programy. V místě pokladny z 80. let vznikla úzká třípodlažní přístavba z lícových cihel, která slouží jako reprezentativní vstup a zároveň jako lokální infocentrum. Podle historika umění Rostislava Šváchy tato realizace dokládá, že „dnešní architektonické dílo dokáže citlivě vstoupit i do těch nejcennějších a nejmalebnějších zákoutí starých měst“.
Klub Za starou Prahu vyzdvihl také dalších dvě stavby z šestice finalistů: Centrum Caolinum v malé obci Nevřeň na Plzeňsku od Jakuba Chvojky a Radka Dragouna podle Šváchy vychází z tradiční formy zemědělského objektu, ale od svých starých vzorů se liší „abstraktností své celkové formy a kurážným tvarováním komínů“. V případě ekologického centra Otevřená zahrada v Údolní ulici v Brně pak Rostislav Švácha oceňuje fakt, že ateliér Projektil architekti „převzal staré urbanistické schéma bohatě využívaných zadních traktů a navrhl svůj nový objekt v adekvátním ekologicko-minimalistickém duchu“.
Mezi nominovanými se objevila také rekonstrukce a přístavba základní školy v Hovorčovicích od architekta Ondřeje Tučka, polyfunkční dům v Minské ulici v Brně od ateliéru Makovský & partneři a polyfunkční dům v Uherském Hradišti od Pavla Stojanova.

To je v naší moci
Karolina Jirkalová rozhovor červenec 2020
Ateliér Jiřího Opočenského a Štěpána Valoucha je již několik let stálicí tuzemské architektonické scény. Do povědomí širší veřejnosti však zřejmě proniknul až teď – díky realizaci sídla sklářské firmy Lasvit v Novém Boru. S oběma architekty jsme se bavili o...

Velmi podivné a dvojznačné zboží
Karolina Jirkalová architektura listopad 2019
Podle zpráv z médií se zdá, že Česká republika se stává centrem světové architektury. Prahu obohatí realizace od Zahy Hadid, Evy Jiřičné či Thomase Heatherwicka, černou Ostravu leskem svého jména obdaří Steven Holl. Máme se tedy na co těšit. Anebo spíš ne?

Česko-slovenský pavilon v Benátkách čeká rekonstrukce
Karolina Jirkalová zprávy duben 2020
Zahájení letošního 17. bienále architektury v Benátkách, které mělo začít v květnu, se zatím odsouvá na konec srpna. Společný česko-slovenský pavilon v areálu Giardini však v každém případě zůstane zavřený, v následujících letech ho čeká kompletní rekonstrukce....
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?
Získat předplatné