Ceny MK a Státní cena za překladatelské dílo
Karolina Jirkalová zprávy listopad 2018
Praha – V neděli 21. října byly na Nové scéně Národního divadla předány Státní cena za překladatelské dílo a Ceny Ministerstva kultury za přínos v oblasti divadla, hudby, výtvarného umění, architektury a kinematografie a audiovize.
Státní cenu za překladatelské dílo získala překladatelka z polštiny Helena Stachová, která do češtiny převedla dvě stovky knižních titulů, mimo jiné díla Sławomira Mrożka nebo Stanisława Lema.
Cenu Ministerstva kultury za přínos v oblasti divadla obdržel režisér, scenárista, dramatik a divadelní organizátor Jan Schmid, spjatý především s divadlem Studio Ypsilon. Hudební skladatel Luboš Sluka byl oceněn za celoživotní skladatelskou i redakční činnost a za své postoje v době nesvobody. Je autorem více než sta různorodých hudebních děl, působil jako dramaturg Československé televize či šéfredaktor hudebního vydavatelství Panton. V oblasti kinematografie a audiovize získal ocenění režisér Hynek Bočan, a to především za své filmy z 60. let a tvorbu po roce 1989.
Cenu v oblasti výtvarného umění převzali manželé Jana (*1941) a Jiří (*1940) Ševčíkovi, ministerstvo vyzdvihlo jejich celoživotní kurátorskou, teoretickou i pedagogickou činnost. Ševčíkovi patřili od 80. let k výrazným tvůrcům středoevropského diskursu současného umění a architektury. Společně připravili dlouhou řadu samostatných i skupinových výstav doma i v zahraničí. Jiří Ševčík také od konce 70. let vnášel do českého kontextu myšlenky postmodernistické architektury a urbanismu. Souborné vydání prací Jany a Jiřího Ševčíkových vyšlo v roce 2010 ve svazku nazvaném Texty.
Cenu Ministerstva kultury převzala také architektka a designérka Růžena Žertová (*1932), autorka několika pozoruhodných obchodních domů, později také svítidel či šperků. Žertová vystudovala architekturu na brněnské technice, podstatnou část svého profesního života (1960–1983) pak pracovala ve Státním projektovém ústavu obchodu v Brně. Právě zde vznikly její projekty obchodních domů pro Košice, Pardubice, Ústí nad Labem nebo Ostravu a také netypický (a bohužel nerealizovaný) návrh Prioru na náměstí do Jihlavy, který měl být z velké části umístěn pod zemí. Od druhé poloviny 70. let se Růžena Žertová soustavně věnovala návrhům svítidel, po jejím odchodu z projektového ústavu se staly její hlavní obživou. Téměř neznámé zůstávají Žertové projekty atriových rodinných domů a především kompaktních obytných souborů inspirovaných skandinávskou architekturou. Touto typologií se Žertová intenzivně zabývala od začátku 90. let, většina z jejích studií však zůstala jen na papíře. Mnohostrannou práci této autorky shrnula v roce 2016 monografie Růžena Žertová: Architektka domů i věcí.
Zbývá zmínit dvě ceny, které během slavnostního večera uděleny nebyly. Pár dní poté, co začátkem července získala důvěru vláda Andreje Babiše, rezignovala větší část porotců Státní ceny za literaturu v čele s předsedou komise básníkem Petrem Hruškou. Důvodem byl nesouhlas s faktem, že nová vláda postavila svou legitimitu na tiché podpoře komunistické strany. Spisovatel Jiří Hájíček, kterého komise vybrala jako laureáta ještě před rezignací části porotců, si Státní cenu za literaturu odmítl převzít s odůvodněním, že akce je příliš zpolitizovaná.
Kromě režiséra Bočana navrhla porota pro kinematografii a audiovizi udělit Cenu ministerstva kultury také režiséru Evaldu Schormovi in memoriam. Jeho rodina však ocenění odmítla převzít, neboť podobně jako Petr Hruška a jeho kolegové nesouhlasí s vládou podporovanou komunisty.

To je v naší moci
Karolina Jirkalová rozhovor červenec 2020
Ateliér Jiřího Opočenského a Štěpána Valoucha je již několik let stálicí tuzemské architektonické scény. Do povědomí širší veřejnosti však zřejmě proniknul až teď – díky realizaci sídla sklářské firmy Lasvit v Novém Boru. S oběma architekty jsme se bavili o...

Velmi podivné a dvojznačné zboží
Karolina Jirkalová architektura listopad 2019
Podle zpráv z médií se zdá, že Česká republika se stává centrem světové architektury. Prahu obohatí realizace od Zahy Hadid, Evy Jiřičné či Thomase Heatherwicka, černou Ostravu leskem svého jména obdaří Steven Holl. Máme se tedy na co těšit. Anebo spíš ne?

Česko-slovenský pavilon v Benátkách čeká rekonstrukce
Karolina Jirkalová zprávy duben 2020
Zahájení letošního 17. bienále architektury v Benátkách, které mělo začít v květnu, se zatím odsouvá na konec srpna. Společný česko-slovenský pavilon v areálu Giardini však v každém případě zůstane zavřený, v následujících letech ho čeká kompletní rekonstrukce....
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?
Získat předplatné