Česko-slovenské ceny pro mladé umělce

Anežka Bartlová zprávy prosinec 2016

Praha/Bratislava – V druhé polovině listopadu byly uděleny Cena Jindřicha Chalupeckého a Cena Oskara Čepána, nejdůležitější české a slovenské ocenění pro mladé umělce.

Vítězem 27. ročníku Chalupeckého ceny se podle výběru porotců stal Matyáš Chochola. Cenu diváků si odnesla Anna Hulačová. Slavnostní večer se uskutečnil v pražském Studiu hrdinů v úterý 22. listopadu.

Matyáš Chochola, nejmladší z pětice letošních finalistů, vystudoval na pražské Akademii výtvarných umění v ateliéru Vladimíra Skrepla a Jiřího Kovandy (stejně jako loňská laureátka Barbora Kleinhamplová). Absolvoval zahraniční stáž na berlínské Akademie der Künste, kde studoval v ateliéru Thomase Zippeho. Největším jeho dosavadním profesním úspěchem byla letošní účast na bienální přehlídce Manifesta 11.

Porota ocenila Chocholovu energičnost a „prostorovou a významovou dramaturgii a velmi specifickou schopnost umělce udržet v rovnováze i v napětí expresivní a strategickou složku tvorby“. Laureát vyhrává 100 tisíc korun na nový projekt, šestitýdenní rezidenční pobyt v New Yorku a štafetový kolík navržený Maximem Velčovským. Hulačová pak v rámci divácké ceny převzala od ředitele Českých center Jana Závěšického poukaz na týdenní pobyt v některé z evropských poboček center.

Finalisty i vítěze letos vybírala stejná porota jako vloni. Tedy ve složení ředitel ostravské Galerie PLATO Marek Pokorný v roli předsedy, dále ředitel norského Astrup Fearnly Museet Gunnar B. Kvaran, ředitelka Slovenské národní galerie Alexandra Kusá, ředitelka Vědecko výzkumného pracoviště AVU Pavlína Morganová, kurátorka Bottega Gallery a Shcherbenko Art Centre v Kyjevě Marina Shcherbenko a umělec Jiří Kovanda.

Uzávěrka přihlášek pro příští ročník ceny byla nově posunuta na konec října a porotci v rámci svého listopadového setkání vybírali již i finalisty pro rok 2017 (jejich jména však budou zveřejněna po novém roce). Vzhledem k tomu, že většině porotců letos končí mandát, dojde ke kuriózní situaci, že laureáta bude vybírat poroto ve zcela jiném složení.

Na Slovensku se od loňského ročníku situace změnila mnohem výrazněji. Nový ředitel pořádající Nadácie – Centra súčasného umenia Christian Potiron zvolil pro jedenadvacáté vydání Ceny Oskara Čepána i nový realizační tým. Ten nejprve vyloučil ze soutěže umělecké skupiny, následně ale podmínky zmírnil.

Zatímco vloni udělala porota výrazné gesto udělením vítězství dvěma finalistům zároveň (Radek Brousil a Ján Zelinka), letošní dvojice laureátek byla přihlášena jako uskupení. Cenu získaly Julia Gryboś a Barbora Zentková, které pracují a žijí v Brně. Obě absolvovaly brněnskou FAVU, kde studovaly v ateliéru Luďka Rathouského a Jiřího Franty. Jejich vítězné dílo Úder pěstí o zeď, co zní celý den mapuje demolici objektu brněnské Vlněny, kde měly obě autorky ateliér. Porota ve svém hodnocení zdůraznila, že jde o téma, které je aktuální v celém středoevropském kontextu.

V porotě Čepánovy ceny letos zasedli britská nezávislá kurátorka a kritička Lily Hall, francouzský umělec Maxime Rossi, teoretik a zakladatel Monoskop.org Dušan Barok, kurátor a bývalý ředitel Ludwig Musea v Budapešti Barnabás Bencsik a košický pedagog, archeolog a kurátor Peter Tajkov.

V rámci slavnostního vyhlášení 17. listopadu v prostorách Muzea SNP v Banské Bystrici získaly oceněné autorky 2600 eur na další projekty a dvouměsíční pobyt v New Yorku a rezidenci v Topoľčanech.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné