Čestný doktorát Prelovškovi
Karolina Jirkalová staveniště prosinec 2008
Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze udělila začátkem listopadu čestný doktorát Damjanu Prelovškovi, emeritnímu slovinskému velvyslanci a přednímu znalci díla Josipa Plečnika.
Prelovšek se narodil roku 1945 v Lublani, kde v 60. letech vystudoval historii a dějiny umění. Po absolvování univerzity v roce 1969 obdržel Herderovo stipendium ve Vídni, v roce 1977 pak získal titul doktor filozofie, a to prací o Plečnikově vídeňské tvorbě. Od roku začátku 70. let byl zaměstnán v Institutu dějin umění Slovinské akademie věd, jehož se stal v roce 1995 ředitelem. V letech 1998–2002 působil v Praze jako velvyslanec Republiky Slovinsko. V současné době je vrchním ředitelem Direktorátu pro kulturní dědictví na slovinském ministerstvu kultury.
Ve své tvorbě se Damjan Prelovšek zabývá především dějinami slovinské architektury a umění nového věku, zvláště dílem architekta Josipa Plečnika. Ten byl s rodinou Prelovšeka v úzkém kontaktu – Damjan se narodil v domě, jehož interiéry Plečnik projektoval pro jeho dědečka. V lublaňském domě jsou i prvky, které architekt později použil na Hradě – sloupy, kamenná fontánka, točité schody do zahrady nebo kazetový strop.
Prelovšek věnoval Plečnikovi množství článků ve slovinských i zahraničních odborných časopisech a také několik knih. Jako poradce nebo iniciátor stál také u zrodu téměř všech výstav, které se Plečnikovy práce týkaly, například v Paříži v roce 1986 nebo o deset let později v Praze. O renesančním rozměru Prelovšekovy osobnosti svědčí fakt, že jako vodní slalomář reprezentoval v roce 1972 tehdejší Jugoslávii na olympiádě v Mnichově.

To je v naší moci
Karolina Jirkalová rozhovor červenec 2020
Ateliér Jiřího Opočenského a Štěpána Valoucha je již několik let stálicí tuzemské architektonické scény. Do povědomí širší veřejnosti však zřejmě proniknul až teď – díky realizaci sídla sklářské firmy Lasvit v Novém Boru. S oběma architekty jsme se bavili o...

Velmi podivné a dvojznačné zboží
Karolina Jirkalová architektura listopad 2019
Podle zpráv z médií se zdá, že Česká republika se stává centrem světové architektury. Prahu obohatí realizace od Zahy Hadid, Evy Jiřičné či Thomase Heatherwicka, černou Ostravu leskem svého jména obdaří Steven Holl. Máme se tedy na co těšit. Anebo spíš ne?

Česko-slovenský pavilon v Benátkách čeká rekonstrukce
Karolina Jirkalová zprávy duben 2020
Zahájení letošního 17. bienále architektury v Benátkách, které mělo začít v květnu, se zatím odsouvá na konec srpna. Společný česko-slovenský pavilon v areálu Giardini však v každém případě zůstane zavřený, v následujících letech ho čeká kompletní rekonstrukce....
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?
Získat předplatné