Chalupecký pro dospělé

Karolina Jirkalová zprávy říjen 2007

Praha – Začátkem září získal malíř Vladimír Skrepl Cenu od Jiřího Kovandy. Odborná komise ho vybrala z pěti finalistů – kromě vítěze byl na cenu nominován Václav Stratil, Jiří David, Milena Dopitová a Ivan Vosecký.

Letos dvaačtyřicetiletý výtvarník Vladimír Skrepl se v poslední době věnuje především malbě – jeho obrazy jsou dramatické, až agresivní, pohrává si s hranicemi krásy a ošklivosti. Své malby letos prezentoval například na výstavě Lovci lebek v Klatovech. Vladimír Skrepl vede Malířskou školu II na pražské AVU. Jeho dílo má však i jiné polohy, než je malba; v 90. letech vytvářel také objekty a instalace.

Novou výtvarnou cenu pro umělce nad 35 let si vymysleli výtvarníci Dominik Lang a Michal Pěchouček. Je to trochu Cena Jindřicha Chalupeckého naruby – mladí kurátoři a kritici oceňují starší umělce. Měla by tedy ukázat, kdo ze starší generace zůstává pro současnou mladou uměleckou scénou autoritou. Cena bude rok co rok měnit svůj název, předávat ji bude vždy vítěz předchozího ročníku – příští rok bude tedy udělena Cena od Vladimíra Skrepla. Jako patrona prvního ročníku si organizátoři zvolili performera Jiřího Kovandu, který tím v podstatě také získal ocenění, byť není jasné od koho.

Pětice nominovaných finalistů vzešla z ankety mezi 60 českými kurátory a uměleckými kritiky, ti oproti oceňovaným zase musejí být mladší 35 let. Pěchouček s Langem také vybrali čtyřčlennou nezávislou komisi, která osobně obešla ateliéry všech finalistů a zvolila laureáta.

Porota se také každého z finalistů ptala, jakou cenu by si v případě vítězství rád odnesl. Vladimíru Skreplovi se tedy začátkem září jeho přání splnilo: jako osobní hlavní cenu dostal kombo Marshall 50W. Lehce absurdní je skutečnost, že Jiří Kovanda je Skreplovým asistentem na AVU, laureát tedy získal cenu, pojmenovanou po svém podřízeném.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné