Chalupecký pro Kohouta

Anežka Bartlová zprávy prosinec 2017

Brno – Letošní, již 27. ročník Ceny Jindřicha Chalupeckého pro umělkyně a umělce do 35 let získal Martin Kohout. Cenu diváků získal již podruhé – poprvé vloni – Richard Loskot, který byl mezi finalisty již potřetí. Další z pětice umělců prezentovaných na výstavě v Pražákově paláci jsou Romana Drdová, Dominik Gajarský a Viktorie Langer (Valocká).

Letošní ročník byl zvláštní především rolí porotců. Finalisty z množství téměř sta přihlášených vybírala předchozí porota, laureáta pak již porota výrazně obměněná – a to i oproti složení inzerovanému na začátku roku při zveřejnění jmen finalistů. V aktuální porotě kromě naposledy úřadujícího Marka Pokorného zasedli též kurátorka a ředitelka Muzea moderního umění v Lublani Zdenka Badovinac, kurátor a do letoška i ředitel istanbulského muzea SALT Vasif Kortun. Dále Laurel Ptak, kurátorka a výkonná ředitelka newyorské organizace Art in General, ředitelka platformy Artyčok.tv a Národního muzea v Černé Hoře Vjera Borozan a umělkyně Lenka Klodová.

Na Kohoutově díle porota ocenila, že „promlouvá ke globálnímu světu, vystavenému každodennímu dopadu technologií, mnohovrstevnatým a zasvěceným způsobem. Snaží se najít prostor pro jednotlivé příběhy, které zaujímají nejednoznačný postoj, a dává tím vyniknout jak odcizujícím, tak i tvůrčím aspektům technologií.“

Martin Kohout (*1984) žije a pracuje převážně v Berlíně (od roku 2008), letos nastoupil na místo asistenta ateliéru fotografie na pražské UMPRUM, vedeném Aleksandrou Vajd. Kohout vystudoval obor kamera na FAMU v Praze a v ateliéru Simona Starlinga na frankfurtské Städelschule. Vystavoval doma i v zahraničí a je laureátem ceny Jiné vize na PAF 2008.

Součástí odměny pro vítěze je i 100 tisíc korun na realizaci nového díla nebo výstavy a šestitýdenní rezidence v New Yorku. Richard Loskot se jako laureát divácké ceny může na tři týdny vydat do jednoho z Českých center na krátkou rezidenci.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné