Citová investice

Kateřina Černá zprávy červen 2009

Praha – Výstava britského umělce Juliana Opieho odstartovala 21. května provoz galerie Dvorak Sec Contemporary (DSC) v Dlouhé ulici.

Jejími majiteli jsou Olga Dvořáková, která dosud stála za galerií Art Factory na Václavském náměstí, a ředitel agentury Semma Petr Šec, který zároveň provozuje Galerii Václava Špály. DSC si prostor o velikosti 800 m2, v němž bývala prodejna drogerie, pronajímá od Prahy 1. „Bez podpory městské části bychom toto místo zřejmě nezískali,“ říká investiční poradkyně Aneta Pouchová z týmu DSC.

Olga Dvořáková je manželkou radního městské části Praha 1 Filipa Dvořáka (ODS). Ačkoli DSC dosud nevykázalo žádnou výstavní činnost, v březnu dostalo od Prahy 1 grant 200 tisíc korun na projekt výstav současného umění ve veřejném prostoru. Dalších 200 tisíc korun získala galerie Art Factory na zřízení legálních ploch pro sprejery. Poté, co nebývalou velkorysost městské části kritizovali opoziční zastupitelé a média, Olga Dvořáková se podle deníku Právo obou grantů vzdala.

Galerie DSC se bude soustředit především na art consulting, tedy umělecké poradenství a prodej umění. Většina výstavní plochy bude proto přístupná pouze pro klienty na základě osobní domluvy. Pro veřejnost bude otevřena jen vstupní místnost, ve které chce galerie pořádat čtyři až pět výstav ročně. Juliana Opieho v červnu vystřídá David Černý.

Jednou ze základních premis DSC je podle Pouchové přesvědčení, že lidé, kteří již všechno mají, budou investovat do umění. „Umění je na rozdíl od ostatních komodit více spojeno s emocemi, a proto se hodí jako originální dárek nebo dědictví, které lze odkázat další generaci,“ vysvětluje Pouchová.

Galerie nabízí domácí i zahraniční výtvarníky. Na otvíracím dni byla na čestných místech k vidění díla Krištofa Kintery, Jiřího Davida, Vladimíra Skrepla nebo Martina Sedláka. Ze zahraničních autorů byla nejpočetněji zastoupena korejská fotografka In Sook Kim se svými stylizovanými pohledy do soukromých bytů. Světové umělce vybírá galeristka Dvořáková podle svých slov ve spolupráci s americkými partnery.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné