Collegium Bohemicum má nového ředitele

Anežka Bartlová zprávy duben 2017

Ústí nad Labem – Na post ředitele organizace Collegium Bohemicum, které má na starosti realizaci expozice Muzea Němců, byl správní radou zvolen historik Petr Koura. Vystřídá tak Tomáše Okurku, dočasně pověřeného řízením Collegia od loňského listopadu. Nový ředitel Koura se funkce ujme na začátku května.

Letos devětatřicetiletý Petr Koura vystudoval historii a politologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Zaměřuje se na české politické a kulturní dějiny období protektorátu, česko-německé vztahy a českou filmovou historii. V Collegiu Bohemicu v letech 2008–09 absolvoval stipendijní pobyt. Má za sebou profesní zkušenosti z Česko-německého fondu budoucnosti (Kancelář pro oběti nacismu), Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd, Ústavu pro studium totalitních režimů a Ústavu českých dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. V současné době vyučuje na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy.

Kourovi k ruce by měla být též nově zvolená vědecká rada, která má poradní funkci. V ní zasednou například profesor historie v Düsseldorfu se zaměřením na česko-německé vztahy Detlef Brandes, kurátorka Oblastní galerie Liberec a specialistka na umění českých Němců Anna Habánová či medievista Jan Royt.

Hlavním úkolem pro nového ředitele bude realizace dlouho připravované expozice Naši Němci, na kterou Ministerstvo kultury poskytlo dotaci 50,5 milionu korun. Podle končícího ředitele Tomáše Okurky by v nejbližších týdnech mělo být vypsáno výběrové řízení na administrátora veřejných zakázek, který bude celý projekt koordinovat. Po konzultaci s ním bude případně vypsáno i výběrové řízení na kurátora expozice. „Obecně usilujeme o to, aby se na dokončení expozice co nejvíce podíleli autoři, kteří vytvořili její koncept,“ dodává Okurka.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné