Czech Grand Design

Karolina Jirkalová staveniště duben 2017

Praha – V březnu byly již pojedenácté vyhlášeny ceny Czech Grand Design. Nevyšší ocenění a titul Grand designér roku 2016 získalo studio deFORM Jakuba Pollága a Václav Mlynáře. Dvojice mladých designérů působících v Londýně je známá především interaktivní deskovou hrou KOSKI, která propojuje virtuální a reálný svět. Úspěšný je také jejich policový systém ZIG ZAG pro švédskou značku HEM. Studio deForm bodovalo již v předchozích ročnících v dílčích kategoriích, tentokrát dosáhli až k nejvyšší metě. Získali trofej z dílny Liběny Rochové, která pro vítěze navrhla koruny ze skleněných střepů.

Další ceny si odnesli například studio Oficina (grafický design), Markéta Kratochvílová (šperk), Vendula Knopová (fotografie), Miro Sabo (móda), Eduard Herrmann (objev roku). Poprvé se letos hodnotila i kategorie ilustrace, kde porota ocenila Michala Bačáka za ilustrace pro časopis Newsweek a za jemné kresby na porcelánu pro značku Křehký. Také ocenění v kategorii Obchod roku má spojitost s ilustrací – získalo ho letenské knihkupectví PageFive za výstavní činnost a za festival Lustr, který každoročně představuje práce českých ilustrátorů. Výrobcem roku 2016 porota zvolila značku BOMMA za kolekci svítidel Phenomena, na které se podíleli přední čeští designéři.

Tradičně se také uvádělo do Síně slávy – letos tam vkročil typograf, grafický designér, tvůrce písem a také dlouholetý pedagog pražské UMPRUM Rostislav Vaněk.

Ceny Czech Grand Design uděluje každoročně Akademie designu ČR, což je široká platforma tuzemských kurátorů, teoretiků, publicistů i tvůrců z oblasti designu. Organizátorem celého projektu je firma Profilmedia, která rovněž produkuje každoroční Designblok.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné