Den architektury

Karolina Jirkalová staveniště září 2011

Občanské sdružení Kruh chystá na začátek října oslavy Mezinárodního dne architektury a také deseti let své existence.

Po celé republice je připraveno více než čtyřicet architektonických procházek, které povedou přední čeští architekti a historici umění. Mezinárodní den architektury, který vyhlašuje Mezinárodní svaz architektů (UIA), připadá na první říjnové pondělí – letos tedy na 3. října. Většina akcí v České republice však proběhne již v předvečer tohoto svátku, tedy v neděli 2. října. Nejvíce vycházek je koncentrováno do větších měst – Prahy, Brna a Olomouce –, program však pokrývá na třicet českých a moravských měst a dalších lokalit.

Letošní Den architektury má podtitul Objevte své město a je určen nejširší veřejnosti. Cílem komentovaných procházek bude upozornit na zajímavá místa, ulice či domy, které lidé často znají, ale míjejí je bez povšimnutí. Ať už jde o klasickou modernu, industriální stavby, či tvorbu současných architektů. Některé vycházky jsou koncipovány jako výprava do dějin města, jiné představí spíše současnou architekturu. Najdou se však i polemicky pojaté exkurze, které se zaměří na nevyužitý potenciál města, proluky a zanedbaná zákoutí. Ve všech případech je vítán dialog nad současnou podobou města, jeho silnými stránkami i slabinami. Podle Marcely Steinbachové ze sdružení Kruh je jedním z cílů Dne architektury setkání laické veřejnosti s architekty a posílení všeobecného povědomí o vlivu architektury na prostředí, ve kterém žijeme.

Většina průvodců jsou architekti mladší a střední generace, kteří se z center vracejí do svých rodných měst, aby obyvatelům nabídli nový pohled na jejich město. Mnozí z nich patří mezi výrazné osobnosti současné české architektury, ať už jde o Jana Šépku (cesta kolem Botiče), nebo členy ateliérů A69 (Cheb) či Projektil (Písek a Zbraslav). Z mladších architektů se na vycházkách podílí například Pavel Nasadil (Hlučín), Jitka Ressová (Zlín) či dvojice Pinkas-Žalský (Pardubice-Chrudim-Ležáky). Nejmladší generaci pak zastupuje například Jakub Chuchlík s Idou Čapounovou (Jablonec nad Nisou) nebo Ondřej Synek (Černošice). Komentovaných procházek se však ujali také historici umění a architektury – Ostravou bude provázet Martin Strakoš, Olomouc představí Jakub Potůček a Martina Mertová, pražskou Letnou pak Richard Biegel.

Připraveny jsou také dvě industriální výpravy – pivovar v Lobeči u Mšena představí ateliér Riofrio, pražské Vysočany pak Lukáš Beran. Kdo nechce jít pěšky, může se zúčastnit brněnské cyklovýpravy s Osamu Okamurou nebo cyklojízdy za architekturou Liberecka, kterou připravil ateliér Mjölk. Pro sportovně založené je tu pak architektonický běh Brnem s architektem Petrem Šmídkem.

Všechny vycházky, vyjížďky i výběhy jsou zdarma. Podrobnější informace získáte na webu www.denarchitektury.cz.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné