Den architektury 2017
Karolina Jirkalová staveniště září 2017
I letos je na přelomu září a října čas oslavit architekturu – jakým způsobem to uděláte, je jen na vás, program sedmého ročníku celorepublikového Dne architektury je zase o něco širší a rozmanitější. Navzdory názvu se festival roztáhl do celého týdne a do jeho příprav se zapojilo několik desítek spolků, sdružení i jednotlivců ve více než šedesáti městech v celé České republice. Motto letošního ročníku zní „Voda, lidé, město“ a jeho hlavním tématem je historické i současné zapojení vodního živlu do organismu města. Krom tradičních architektonických procházek, diskusí, happeningů a cyklojízd nás tak letos čekají také nejrůznější plavby. Provázet nás opět budou architekti, historici architektury, památkáři, ale i místní aktivisté. V rámci oblíbené sekce Hurá dovnitř! se i letos můžete podívat do budov a lokalit, které jsou běžně nepřístupné. Třeba do kubistických vil na Rašínově nábřeží nebo do Pleskotovy ČSOB v Radlicích v Praze nebo do podzemí ve Slavonicích.
V Praze zahájí festival diskuse na téma 15 let po povodních, která proběhne v karlínském studiu Českého rozhlasu. Další program čítající desítky akcí se pak bude soustředit především k břehům Vltavy a jejích přítoků, připraveny jsou i dvě speciální plavby parníkem – sobotní plavbu bude kormidlovat novinářka Karolína Vránková, nedělní pak historik architektury Richard Biegl.
V Brně se můžete vydat Vodama industriálníma Brnama, v Táboře projít potrubím přivádějícím vodu z rybníka Jordán, v Pardubicích budete mít k dispozici celou „mapu vody“. Industriální nádech budou mít exkurze do starých textilek ve Smržovce a Tanvaldě, zámecké vodovody a kanalizace můžete prozkoumat ve Vimperku. Dokonce i exkurze na sídliště bude mít něco společného s vodou – sídliště Mšeno stojí přímo na břehu Jablonecké přehrady.
Se Dnem architektury je spojen také filmový festival Film a architektura, který proběhne mezi 30. zářím a 4. říjnem v Praze, vybrané projekce můžete zhlédnout i v Brně, Plzni, Hradci Králové nebo Nymburce. Připraveny jsou především autorské dokumenty, ale také experimentální snímky či hrané filmy s výjimečným scénickým a architektonickým pojetím. Pohled do zákulisí architektonické soutěže na stavbu muzea v Andoře, které se zúčastnili přední světoví architekti, nabídne dokument Competition. Připraveny jsou také dokumenty o Le Corbussierovi či Hermanu Herzbergerovi nebo sekce věnovaná fotografům architektury, například manželům Becherovým či Andreasi Gurskému. Předzvěstí festivalu Film a architektura bude již 20. září premiéra dokumentárního filmu REM o Remu Koolhaasovi, který natočil architektův syn Tomas.
Den architektury vznikl v roce 2010 z iniciativy Marcely Steinbachové z pražského spolku Kruh. Připojit se k němu může kdokoli – organizaci jednotlivých akcí mají na starosti místní sdružení či jednotlivci, Kruh pak celou akci zastřešuje a propojuje. Cílem Dne architektury je propojit odborníky a širokou veřejnost, představit známá i méně známá místa skrze osobní pohled architektů a teoretiků. Díky tomu mohou lidé najít bližší vztah ke svému prostředí a dále usilovat o zlepšení jeho kvality. Podle slov Marcely Steinbachové také Den architektury inspiroval vznik mnoha místních spolků a iniciativ.

To je v naší moci
Karolina Jirkalová rozhovor červenec 2020
Ateliér Jiřího Opočenského a Štěpána Valoucha je již několik let stálicí tuzemské architektonické scény. Do povědomí širší veřejnosti však zřejmě proniknul až teď – díky realizaci sídla sklářské firmy Lasvit v Novém Boru. S oběma architekty jsme se bavili o...

Velmi podivné a dvojznačné zboží
Karolina Jirkalová architektura listopad 2019
Podle zpráv z médií se zdá, že Česká republika se stává centrem světové architektury. Prahu obohatí realizace od Zahy Hadid, Evy Jiřičné či Thomase Heatherwicka, černou Ostravu leskem svého jména obdaří Steven Holl. Máme se tedy na co těšit. Anebo spíš ne?

Česko-slovenský pavilon v Benátkách čeká rekonstrukce
Karolina Jirkalová zprávy duben 2020
Zahájení letošního 17. bienále architektury v Benátkách, které mělo začít v květnu, se zatím odsouvá na konec srpna. Společný česko-slovenský pavilon v areálu Giardini však v každém případě zůstane zavřený, v následujících letech ho čeká kompletní rekonstrukce....
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?
Získat předplatné