Den architektury podruhé

Karolina Jirkalová staveniště září 2012

Poslední víkend v září se po celé České republice rozeběhnou akce v rámci Dne architektury. Již loňský první ročník festivalu se setkal s velkým zájmem veřejnosti a letošní program je ještě bohatší. Architektonické procházky, přednášky, diskuse, happeningy, ale také cyklovýlety se budou konat ve čtyřiceti větších i menších českých městech. Koordinátor celého programu je pražské občanské sdružení Kruh, konkrétní akce jsou však v režii místních iniciativ, sdružení nebo jednotlivců, především architektů. Zaměření jednotlivých procházek je velmi různé: některé chtějí obyvatelům představit méně známé cenné stavby a lokality, jiné se soustředí na nejnovější architekturu, řada akcí má také polemický tón – jejich cílem je ukázat nevyužitý potenciál měst a rozvířit debatu o možných změnách. Stejně jako loni chtějí organizátoři především probudit zájem lidí o město, ve kterém žijí, a ukázat jim ho z jiné perspektivy.

Nejširší program je už tradičně v Praze a bezprostředním okolí. Hned tři odborné procházky zamíří mezi paneláky – na Solidaritu, Prosek a Jižní Město. Připravena je i exkurze po pražských obchodních domech 60. a 70. let s architektem Petrem Klímou. Pro zájemce o výtvarné umění je připravena třeba vycházka po Vršovicích s Krištofem Kinterou, cyklovýlet po Praze 6 s kurátorem Milanem Mikuláštíkem nebo odpoledne s Vladimírem 518 v oblasti kolem stanice Muzeum. S architektem Janem Šépkou se po loňské výpravě podél Botiče můžete letos vypravit po proudu Rokytky, redaktorka Respektu Karolina Vránková vás vezme do Malešic. Urbanismus optikou architekta/zahrádkáře pak nahlédnete během prohlídky zahrádkářské osady Jenerálka s architektem Michalem Šiškou. Koho zajímají záludnosti dopravních opatření pro cyklisty, může vyrazit na cyklovyjížďku s dopravním specialistou a urbanistou Tomášem Cachem z iniciativy Automat. Slibuje „street art, surrealismus a dadaismus v dopravní infrastruktuře“.

Dobře připravený program najdeme i v dalších velkých městech, v Brně, Ostravě a Olomouci. V Brně je to například procházka romskou čtvrtí Cejl nebo výprava za zadními fasádami a opomíjenými domy. V Ostravě bude největším lákadlem procházka po Dolní oblasti Vítkovic a dole Hlubina s architektem Josefem Pleskotem. Olomouc nabídne třeba vycházku areálem olomoucké fakultní nemocnice s historiky architektury Martinou Mertovou a Jakubem Potůčkem.
Připraveno je také hned několik akcí zaměřených na industriální architekturu, třeba cyklovýlet Kokořínskem, nebo procházka Strakonicemi. Odvrácenou stranu Liberce nabídnou vycházky po místních prolukách a bouračkách nebo výprava s názvem Liberecké stoky. Mladí architekti z Jablonce zase připravili happening, v jehož rámci chtějí oživit jinak zcela nevyužitý břeh Nisy. V Havířově máte zase jedinečnou příležitost prohlédnout si budovu vlakového nádraží z 60. let, kterou chce město začátkem roku 2013 zbourat. Část vycházek (například v Plzni nebo v Pardubicích) je doplněna večerní diskusí či promítáním.

K tuzemskému programu Dne architektury letos přibudou i akce v sousedních zemích: na Slovensku můžete svátek architektury oslavit komentovanými procházkami v Bratislavě či Piešťanech, ve Vídni se můžete zúčastnit některého z tvůrčích workshopů anebo odjet do Berlína na dvoudenní odbornou exkurzi. Program všech akcí najdete velmi přehledně uspořádaný na stránkách www.denarchitektury.cz, třeba tam najdete i své město.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné