Developer nad Juliskou

Karolina Jirkalová staveniště únor 2007

Není u nás zatím úplně zvykem, aby si developeři pro své projekty vybírali české architekty, kteří mají sklony k ne úplně tradičním řešením nebo dokonce k experimentům. Investoři sází buď na zahraniční hvězdy, a nebo naopak na šedý domácí průměr velkých osvědčených kanceláří, který nabízí jistotu bezproblémové realizace.

Výjimek samozřejmě přibývá, zvláště u exkluzivnějších projektů, kde je originalita vítána. Českou architektonickou špičku se rozhodl oslovit investor obytného komplexu Nové vily na pražské Hanspaulce. Ten by měl vzniknout v jedné z nejkrásnějších pražských lokalit, uprostřed vilové čtvrti, která se rozvíjela především ve 20. a 30. letech minulého století. Místo těsně nad prudkým svahem spadajícím až ke stadionu Juliska navíc nabízí fantastický výhled na panorama Prahy i s Hradem.

Celkové řešení komplexu navrhl tým architekta Ladislava Lábuse, který je rovněž autorem tří viladomů. Ty, alespoň podle vizualizací, připomínají zlínské kostičky z režných cihel. Lahůdkou pro opravdu náročné a bohaté je však především trojice vil. Každý z budoucích majitelů si totiž může vybrat z devíti architektonických návrhů a konečnou podobu pak dotáhnout už se „svým“ architektem. Autory projektů jsou John Eisler, Radan Hubička, ateliér A69, Ladislav Lábus nebo Jiří Suchomel. Investor nabídl budoucím majitelům šalamounskou službu: zbavil je odpovědnosti za výběr architekta, ale zároveň jim ponechal pocit svobodné volby. Všechny tři nové hanspaulské vily jsou již předběžně rezervovány.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 999 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné