Díl 41. – Jak se stát ředitelem

Ondřej Chrobák manuál červenec 2012

Jsou příležitosti, které se nemusí opakovat. Nikdy v minulosti nebylo k dispozici tolik volných top manažerských pozic v domácích výtvarných institucí jako dnes. Paleta je natolik pestrá, že uspokojí i náročné. Ředitele hledají regionální galerie v Pardubicích a Jihlavě Kdo dává přednost velkoměstu, může si brousit zuby na vedení Galerie hlavního města Prahy nebo se přihlásit do konkurzu na ředitele Domu umění v Brně. Skutečný labužník si pak počká na výběrové řízení na šéfa Veletržního paláce, které, jak nikdo nepochybuje, vypíše pražská Národní galerie každým okamžikem. Stačí se tedy jen rozhodnout a poslat obálku označenou textem „Výběrové řízení – neotevírat“ na některou z výše uvedených adres. Nadsázku stranou, tak jednoduché to zase není. Než zamíříte na poštu, bude se vám hodit několik dobře míněných rad.

Ostych stranou

Z boje o pozice není dopředu diskvalifikován nikdo. Že jste nestudovali dějiny umění a na výstavy chodíte na falešnou press-kartu? Není nic snazšího, než dosavadní zkušenost interpretovat jako „zdravý odstup od uzavřené komunity odborníků a zároveň důvěrnou znalost slabin systému“.

Formální požadavky

Budete příjemně překvapeni! Ukončené magisterské studium čehokoliv už dávno máte, kdyby náhodou ne, znáte cesty, jak si vzdělání do uzávěrky podání doplnit. Organizační a řídící schopnosti? Ať vám je někdo zkusí exaktně změřit a dokázat opak. Pokud jste byli au-pair u dvojčat, máte prokazatelnou zkušenost s vedením početnějšího kolektivu. A občanská bezúhonnost? Tím se rozumí, že jste nebyli v Lidových milicích, nikoli oškubání drobných akcionářů v investičním fondu. Kecy o flexibilitě a spolehlivosti, rozhodnosti, zodpovědnosti a vysokém pracovním nasazení rovnou přeskočte. Anglicky umíte líp než Zdeněk Škromach, a to musí stačit. Nakonec požadovaná dobrá orientace v dotačních titulech státu a Evropské unie je ve světle posledních policejních razií spíše nevýhodou.

Projekt

Většinou má být v rozsahu maximálně čtyř stran formátu A4. (Nikoli normostran! Na horní liště textového editoru nepřehlédněte chlíveček upravující velikost písma, rovněž řádkování umí s „délkou“ textu udělat doslova divy.) Při vašem současném pracovním vytížení, rozsahu společenských aktivit a panujícím vedru se může stát, že se dostanete do časové tísně. Umberto Eco doporučuje studentům, kteří si nechají na diplomovou práci méně než tři měsíce, aby místo marného pokusu sepsat vlastní diplomku, raději okopírovali text, který již byl obhájen na škole, se kterou nemá studentova univerzita žádné nebo minimální kontakty. Můžete se tedy řídit radou italského mudrlanta, nebudete konečně první, nebo zkusíte zapracovat následující postup.

Na úvod zkopírujte z webu galerie pasáž o historii instituce, čímž prokážete hluboký vhled do dané problematiky. Následuje odstavec o nezbytnosti vícezdrojového financování. Slibte, že seženete spoustu peněz od soukromého sektoru. Nebojte se přehánět. Tajemně naznačte rozsáhlé kontakty se světem velkého byznysu, které hodláte zužitkovat ve prospěch instituce. Oslím můstkem se dostanete k posílení vizibility galerie prostřednictvím metod PR a marketingu. O názvu instituce hovořte jedině jako o značce, která se musí dostat do podvědomí široké veřejnosti, stejně jako se to povedlo nadnárodním korporacím Nike nebo Coca-Cola.

Samozřejmostí je nový jednotný vizuální styl, kterým budete komunikovat změnu galerie, pardon značky. Krátký odstavec věnujte práci s lidskými zdroji (dříve zaměstnanci). Prostřednictvím nejnovějších metod, jako je například jobbing, posílíte motivaci a uvolníte dosud dřímající kreativní potenciál. Interní a externí personální audit odhalí všechna slabá místa a výsledkem bude návrh nové organizační struktury. Mezi řádky naznačíte, že skončila doba nekonečného vykecávání se lidských zdrojů v kuchyňce nad rychlovarnou konvicí. Nakonec několik stručných vět k programu. Prioritou bude řádná správa sbírek, které chápete jako svěřený majetek nedozírné morální, ale v neposlední řadě i finanční hodnoty. Na úplný závěr zformulujte osobní motivaci k výkonu funkce. Předchozím působením v soukromém sektoru jste se finančně zabezpečili do konce života, všechno, po čem jste kdy toužili, už máte. Ředitelský post chápete zároveň jako službu i oběť, vzdání se dalšího kumulování majetku. Nabízený plat nepokryje ani krmení pro vašeho psa, ale to není důležité. Umění totiž povznáší, jak jste poznali při častých pobytech v zahraničních obrazárnách, a tento zážitek hodláte předat a dopřát všem.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné