Diplomky AVU

Kateřina Černá zprávy červenec 2008

Praha – Akademii výtvarných umění dokončilo 19. června 41 absolventů. Jejich diplomové práce, které podávají přehled o aktuálním dění na škole, vystavuje do konce července Národní galerie v 5. patře Veletržního paláce. K výstavě vychází katalog, který by měl být vizitkou silného ročníku 2008.

„Neznám jinou zemi, kde by absolventi hned vystavovali v Národní galerii. Je to luxus,“ řekl na tiskové konferenci rektor Akademie Jiří Sopko. Povinnost zveřejňovat diplomové práce mají vysoké školy coby veřejné instituce dánu ze zákona. Koncem akademického roku vystavuje výtvarné diplomky také Vysoká škola uměleckoprůmyslová nebo brněnská Fakulta výtvarných umění VUT (do 25.7. v Galerii Ars a Galerii Brno, do 31.8. v Galerii Aula).

Pražská Akademie již delší dobu zvažuje, kde diplomové práce studentů vlastně prezentovat. Loni vystavovala ve škole, letos si pronajala prostory od Národní galerie. V minulosti se expozice konaly v Pyramidě na Výstavišti nebo v Karolinu.

Kurátory letošní instalace jsou Jiří Kotalík, který vede Katedru teorie a dějin umění, a odborný asistent ateliéru Milana Knížáka Milan Perič. Jak ovšem Kotalík zdůraznil na tiskové konferenci, výstavu si studenti připravili především sami: „Není to instalace na klíč, ale kolektivní dílo diplomantů. Svoje práce si sami odvážejí a pomáhají si při instalaci.“

Hlavní úskalí projektu spočívá v tom, že je nutné představit hodně lidí na omezeném prostoru. Každá diplomová práce je vytvářena jako celek, který ovšem většinou není možné ukázat v jeho úplnosti.  Nakonec jde hlavně o to vybrat ten správný výřez.

Katarína Lászlová z ateliéru Jitky Svobodové tak musela místo tří obrazů vystavit dva, ale instalaci to mimořádně svědčí. Její prostorové obrazy vypadají jako namalované Veletržnímu paláci na míru.
„Některé věci se sem prostě nevešly, třeba instalace Evy Koťákové, někteří studenti odmítli v Národní galerii vystavovat,“ vysvětluje Blanka Čermáková z Oddělení pro styk s veřejností AVU.

Cenu rektora letos získala Markéta Hlinovská ze školy grafiky Jiřího Lindovského za svou diplomovou práci Kočkolit (na snímku). Nejvíce, tedy sedm studentů absolvovalo v ateliéru Vladimíra Skrepla. Mezi Skreplovými žáky se objevila například Eva Koťátková, laureátka Ceny Jindřicha Chalupeckého, nebo Sylvie Brody, která patřila k finalistkám loňské Ceny kritiky.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné