Dítě na zdi

Kateřina Černá zprávy říjen 2007

Praha – Nábřeží kapitána Jaroše pod pražskou Letenskou plání už delší dobu nezdobí obrazy slavící 1. máj pětilistou komunistickou kytičkou. Kamenné rámy, které zůstávaly v 90. letech prázdné, naplnila v roce 2000 poprvé Američanka českého původu Barbara Benish. Objevila tak nový výstavní prostor, vybízející k překonání svého starého historického prokletí.

Martin Zet tematizoval černou historii tohoto místa v loňském roce, kdy na nábřeží vystavil fotografickou sérii dokumentující osud sochaře Otakara Švece, který spáchal sebevraždu poté, co byl o něco výše na Letenském vršku realizován jeho Stalinův pomník.

Téma aktuální výstavy Silvie Vondřejcové, kterou si do 20. října můžete prohlédnout z klidu auta nebo tramvaje, není o nic méně znepokojující. Autorka nás staví před otázku, jaké by mělo být naše dítě. Je přitom jedno, jestli rodinu plánujeme, nebo jsme zasloužení rodiče. Obrazy mají formu dotazníkového dotazu s několika možnostmi odpovědí. Zpřítomněné dilema i ultrazvukový snímek plodu nepříjemně zalézá pod kůži.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné