Editorial

Tomáš Klička editorial červenec 2021

Léto je tu a s ním i úmorná vedra. Z vlastní zkušenosti vím, že když vstoupíte do dobře klimatizované galerie či muzea, jde o zážitek téměř stejně osvěžující jako skok do bazénu.

museum2redo.jpg.jpg

Klimatizace v muzeu, ilustrační fotografie, zdroj: cleed.co

Konzervátory doporučovaných 20 stupňů je ve chvíli, kdy tyto řádky píšu, chladnějších než teplota vody třeba na Slapech nebo Brněnské přehradě. Také humidita vzduchu kolem 50 procent může v dusném tropickém počasí přinést vítanou vzpruhu. Podobně, ale bez využití výkonné vzduchotechniky, mohou posloužit také interiéry hradů, zámků či kostelů. Vlastně mě zaráží, že tuto přednost dosud – pokud je mi známo – žádný marketingový expert z výstavní instituce či agentury pro cestovní ruch nezúročil.

Pokud se však přeci jen rozhodnete vyrazit k vodě, věřím, že v rukou třímáte vhodného společníka (tedy náš časopis). Posloužit dovede třeba jako podsedák, ale i k ovívání nebo na odhánění vos. Uvnitř naleznete vedle jiných článek Terezy Hadravové, která se důkladně věnuje sledovanému tématu, vztahu neurověd a estetiky. Jedno z bádání naznačuje, že – snad trošku nepřekvapivě, ale empirie je empirie – předchozí divákova obeznámenost s dílem je při kontaktu s uměním detekovatelná i v činnosti mozku, který vykazuje silnější reakci na něj.

Mezi materiály, které naleznete v letním dvojčísle a snad vám při budoucí návštěvě výstavy pomohou k vyšší neurální aktivaci, patří třeba rozhovor se slovenskou umělkyní Ilonou Neméth, recenze probíhajícího, o rok odloženého Benátského bienále architektury nebo připomínka jedenadvaceti let tvorby skupiny Rafani, jejichž „retrospektiva“ probíhá celý rok v Brně. Osmisměrky a křížovky sice i tentokrát v časopise chybí, ale i tak nějaký ten hlavolam uvnitř určitě nejdete.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 885 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné