Editorial

Tomáš Klička editorial červenec 2021

Léto je tu a s ním i úmorná vedra. Z vlastní zkušenosti vím, že když vstoupíte do dobře klimatizované galerie či muzea, jde o zážitek téměř stejně osvěžující jako skok do bazénu.

Konzervátory doporučovaných 20 stupňů je ve chvíli, kdy tyto řádky píšu, chladnějších než teplota vody třeba na Slapech nebo Brněnské přehradě. Také humidita vzduchu kolem 50 procent může v dusném tropickém počasí přinést vítanou vzpruhu. Podobně, ale bez využití výkonné vzduchotechniky, mohou posloužit také interiéry hradů, zámků či kostelů. Vlastně mě zaráží, že tuto přednost dosud – pokud je mi známo – žádný marketingový expert z výstavní instituce či agentury pro cestovní ruch nezúročil.

Pokud se však přeci jen rozhodnete vyrazit k vodě, věřím, že v rukou třímáte vhodného společníka (tedy náš časopis). Posloužit dovede třeba jako podsedák, ale i k ovívání nebo na odhánění vos. Uvnitř naleznete vedle jiných článek Terezy Hadravové, která se důkladně věnuje sledovanému tématu, vztahu neurověd a estetiky. Jedno z bádání naznačuje, že – snad trošku nepřekvapivě, ale empirie je empirie – předchozí divákova obeznámenost s dílem je při kontaktu s uměním detekovatelná i v činnosti mozku, který vykazuje silnější reakci na něj.

Mezi materiály, které naleznete v letním dvojčísle a snad vám při budoucí návštěvě výstavy pomohou k vyšší neurální aktivaci, patří třeba rozhovor se slovenskou umělkyní Ilonou Neméth, recenze probíhajícího, o rok odloženého Benátského bienále architektury nebo připomínka jedenadvaceti let tvorby skupiny Rafani, jejichž „retrospektiva“ probíhá celý rok v Brně. Osmisměrky a křížovky sice i tentokrát v časopise chybí, ale i tak nějaký ten hlavolam uvnitř určitě nejdete.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné