Editorial

Tomáš Klička editorial duben 2021

Přiznám se, že dlouhotrvající uzávěra kulturních zařízení, kaváren a restaurací oživila jeden z mých koníčků. Tím je relaxační brouzdání on-line fotografickými databankami, resp. archivy.

V nich často pátrám po materiálech, které se týkají tuzemského výtvarného umění. Nemohu pochopitelně konkurovat autorkám výtečné knihy Výstava jako médium. České umění 1957–1999, která je plná skvělých dobových fotodokumentací výstav. Stále je ale co objevovat a každý, kdo někdy pracoval s archiváliemi nebo informacemi vůbec, zná ten smutný pocit, kdy mnoho poznatků skončí pod stolem, jelikož se zdají přebytečné. Takovým vydatným zdrojem marginálií je např. i fotobanka České tiskové kanceláře.


Logo fotobanky ČTK, zdroj: ČTK

Její paměť sahá sice až do první republiky, ale ty nejlepší kousky najdete od padesátých let dále. K mým oblíbeným motivům patří pohlaváři na výstavě: Klement Gottwald vzhlížející ke gotickému torzu Krista nebo Václav Klaus st. v devadesátých letech na návštěvě nových expozic Veletržního paláce soustředěně obdivující sochu tenistky Bedřicha Stefana. (Mimochodem: za pozornost stojí i internetem kolující video z archivu společnosti British Pathé, kde je ještě vousatý Klaus zachycen v roce 1969 na vernisáži výstavy Americké malířství po roce 1946 ve Valdštejnské jízdárně). Příjemně trapně je mi také při pohledu na procházku letitého ředitele Národní galerie Jiřího Kotalíka st. expozicí starého umění v Jiřském klášteře s Gustávem Husákem. Nejde ale jen o vztah kultury a politiky. Příjemně zavzpomínat na nedostupné galerie dají také normalizační snímky výstav, které zkrášlují běhouny a pokojové květiny – např. dokumentační fotka mladé ženy ve zvonových kalhotách v expozici středověku litoměřické galerie z roku 1977 evokuje to nejlepší z tvorby Jaroslava Dietla.

Nabízí se otázka, proč to vůbec dělám. Kamarádka mi nedávno naznačila, že má moje chování obsedantní rysy. Je pravda, že vedle poťouchlé radosti je ve hře i psychologický aspekt – kompenzuji si tak absenci výstavních zážitků? Nechť vám nové vydání našeho časopisu poslouží podobně terapeuticky.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné