Editorial

Tomáš Klička editorial květen 2021

Před rokem jsme pod tíhou covidu cítili potřebu na titulní stránku deklarativně umístit slovo refocus. Přitom pokud si někdo za 100 let vezme náš časopis omylem do ruky, bude nejspíš překvapený.

Výstavy, formát postavený na osobním setkání s uměním, v uplynulém roce i tak vznikaly a my o nich dál referovali; refocus nebyl důsledný. Kola drhnou, ale točí se. Snažíme se sledovat, co galerie připravují v situaci, kdy do nich nikdo nebo skoro nikdo nesmí, a „nový normál“ autoři článků reflektují podle vlastního uvážení.

Koneckonců při měsíčním rytmu jsme v posledním roce dopředu nikdy netušili, jaká bude situace, až se časopis dostane ke čtenářům. Načekali jsme se, ale pár hodin před odesláním aktuálního čísla do tisku se zdá, že po bezmála pěti měsících se dočkáme opětovného otevření výstav a galerií. Přinejmenším ve vybraných krajích.

Kamarádka se prý včera v reakci na znovuotevření muzeí a galerií rozplakala štěstím. Mně osobně začíná sžírat lehká nervozita, často si totiž vzpomenu na první návštěvu galerie po loňské jarní, výrazně kratší uzávěře. Strach z covidu byl ještě mladý a po dvou měsících úzkosti jsem byl netrpělivý a očekával pohnutí a dojetí. Vše ale bylo při starém, žádné mezní vzrušení, neplakal jsem a sochy neobjímal. Bylo to klidné, vděčné a soustředěné setkání bez excesů.

Neubránil jsem se ale pocitu provinění – nejsem emočně okoralý divák? Své rozpaky jsem sdílel s kolegyní kulturní novinářkou, která měla podobný zážitek v divadle – těšila se, slavnostně se oblékla, ale představení pro hrstku vyvolených jí nejenže nepohnulo, dokonce ho se skřípáním zubů protrpěla.

Nevhodná reakce neexistuje, a tak nasaďte respirátory, dodržujte rozestupy a slzte dojetím, reptejte nebo jen spokojeně koukejte. Dokud máme tu možnost. Přeji vašemu kraji dostatečně nízkou a hlavně trvalou incidenci.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné