Essl muzeum zavírá

Anežka Bartlová zprávy červen 2016

Klosterneuburk – Na konci června uzavře své brány muzeum současného umění, které na předměstí Vídně od roku 1999 provozovali manželé Agnes a Karlheinz Esslovi. Důvodem radikálního kroku je finanční situace, která již dále neumožňuje provoz velkého muzea.

Až dosud všechny náklady hradili Esslovi ze soukromých zdrojů. Ve snaze sbírku zachovat otevřenou veřejnosti byla oslovena spolková země Dolní Rakousy (Niederösterreich), která přislíbila spoluúčast na provozu instituce pod podmínkou, že druhá polovina nákladů bude kryta ze spolkových (státních) financí. Na tomto bodě podle Karlheinze Essla dohoda ztroskotala.

Muzeum se potýká s existenčními problémy poslední dva roky. Do potíží se dostalo v souvislosti s předlužením rodinné firmy Esslových, obchodu pro kutily Baumax. V srpnu 2014 hrozící likvidaci sbírky odvrátilo její převedení na nově vytvořenou společnost E-Sammlung Essl GmbH, ve které šedesátiprocentní podíl získal podnikatel Hans Peter Hasensteiner. Do aukce nakonec na podzim téhož roku šlo jen čtyřicet vybraných děl, která se v Christie’s v Londýně prodala za skvělých 46,9 milionu liber. O dalším výprodeji sbírky se v současnosti prý neuvažuje, tiskový mluvčí muzea však přiznal, že několik málo kusů děl může jít na prodej kvůli splátce půjčky poskytnuté před dvěma lety na odkoupení sbírky.

Muzeum tak bude od července uzavřené pro návštěvníky a umělecká díla zde zůstanou a budova, kterou navrhl architekt Heinz Tesar, bude sloužit jako depozitář. O díla se bude dál starat několik zaměstnanců, včetně restaurátorů.

Aktuálně je možné v Essl muzeu navštívit tři výstavy současného umění, z nichž každá pracuje – jak zde bylo ostatně zvykem vždy – se sbírkou instituce. Například výstava Sammlung eSeL tak představuje koláže sestavené umělcem skrývajícím se pod pseudonymem eSeL, které tematizují vývoj samotné sbírky. Ta obsahuje více než pět tisíc položek od evropských, ale především domácích rakouských autorů.

V Česku jsou známější zřejmě další aktivity manželů Esslových, vedle zmiňovaného řetězce prodejen potřeb pro kutily, který na počátku května otevřel v Praze-Michli svou osmnáctou českou pobočku, se jedná o bienálně udělované ocenění Essl Art Award for Central and Eastern Europe pro neetablované umělce. Laureáty má každá ze zúčastněných zemí, v roce 2015 se za Českou republiku jednalo o Ivetu Čermákovou a Filipa Dvořáka. V roce 2005, kdy byla cena udělena poprvé, ji získali Kateřina Šedá a Ondřej Brody. O finanční podporu a zajištění dalšího běhu ocenění se stará hlavní partner Vienna Insurance Group. Aktuální uzávěrka přihlášek pro sedmý ročník je do konce srpna.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné