Europa Nostra

Kateřina Černá zprávy květen 2011

Brusel / Haag – Významná památkářská cena Europa Nostra poputuje dvakrát do České republiky. V kategorii výzkumu získá cenu dvoudílná kniha historiků Karla Kuči a Jiřího Langera Dřevěné kostely a zvonice v Evropě, která vyšla před dvěma lety v nakladatelství Paseka. Za mimořádné úsilí o památkovou péči bude oceněn archeolog Tomáš Durdík, specialista na českou hradní architekturu. Předání cen proběhne 10. června v Amsterdamu.

Impozantní publikaci Dřevěné kostely a zvonice v Evropě porota vybrala kvůli „významné roli, kterou by mohla hrát v zachování těchto obzvlášť ohrožených památek“. Navrhla ji také přeložit do angličtiny. Kniha je prvním souhrnem problematiky v celoevropském měřítku. Autoři prozkoumali a zdokumentovali více než 5 tisíc dřevěných sakrálních staveb od Anglie po Rusko a od Norska po Rumunsko. 

Archeolog Tomáš Durdík získá cenu za „mimořádný přínos k výzkumu, zachování a ochraně českých hradů a pevností“. Porota dále vyzvihla jeho pedagogické působení na několika vysokých školách a jeho celostní pracovní přístup, který hodnotí památky z historického, politického i uměleckého hlediska. Durdík významným způsobem přispěl k výzkumu středověkých opevnění. Prováděl vykopávky například na Křivoklátě, Týřově nebo v Jindřichově Hradci.

Ceny Europa Nostra udílí od roku 2002 společně sdružení Europa Nostra a Evropská komise. Ocenění slouží jako uznání za výjimečné úsílí v oblasti památkové péče, výzkumu a vzdělávání. Každý rok je z finalistů vybráno kolem sedmi projektů, které obdrží grand prix, spojenou s finanční dotací 10 tisíc eur. V České republice v minulosti získal cenu Europa Nostra například zámek Český Krumlov nebo středočeští památkáři za restaurované Theodorikovy malby z kaple svatého Kříže.

VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ

Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.

Přihlásit se

Nemáte předplatné? A chcete číst dále?

Získejte
roční předplatné
za 1100 Kč

10 tištěných čísel

365 dní online verze

Členská karta ARTcard

Koupit předplatné