Evropská cena pro Snøhettu
Karolina Jirkalová staveniště červen 2009
Nejvyšší evropské ocenění za současnou architekturu, Cenu Mies van der Rohe Award 2009, získalo norské studio Snøhetta za budovu opery v Oslu.
S oceněním je spojena i finanční odměna 60 tisíc EUR. Cena pro začínající architekty byla udělena chorvatskému ateliéru Stupio UP, který tvoří dvojice Lea Pelivan a Toma Plejić, za projekt sportovní haly s názvem 46° 09’ N / 16° 50’ E v chorvatské Koprivnici.
Nová budova opery v Oslu leží nedaleko centra města na břehu osloského fjordu. Budova z bílého mramoru a skla obsahuje tři operní sály, největší z nich pojme více než 1300 diváků. Minimálně stejnou pozornost jako posluchačům opery sedícím uvnitř věnoval ateliér Snøhetta i lidem, kteří navštíví okolí budovy. Opera se zvedá ze země jako čistá bílá ledová kra, nebo útes, tak typický pro norské fjordy. Stejně jako na skále můžou lidé po části budovy chodit, vyhlížet na moře nebo se v létě hřát na rozpáleném kameni.
Ateliér Snøhetta na sebe upozornil vítězstvím v mezinárodní soutěži na novou knihovnu v Alexandrii, mezi jejich známější realizace patří například budovy velvyslanectví severských zemí v Berlíně.
Z osmi českých staveb, které byly na cenu Mies van der Rohe nominovány, se do finále nedostala žádná. V užším výběru 35 staveb, které budou představeny na putovní výstavě, vša najdeme rodinný dům v Černošicích od ateliéru ksa.

To je v naší moci
Karolina Jirkalová rozhovor červenec 2020
Ateliér Jiřího Opočenského a Štěpána Valoucha je již několik let stálicí tuzemské architektonické scény. Do povědomí širší veřejnosti však zřejmě proniknul až teď – díky realizaci sídla sklářské firmy Lasvit v Novém Boru. S oběma architekty jsme se bavili o...

Velmi podivné a dvojznačné zboží
Karolina Jirkalová architektura listopad 2019
Podle zpráv z médií se zdá, že Česká republika se stává centrem světové architektury. Prahu obohatí realizace od Zahy Hadid, Evy Jiřičné či Thomase Heatherwicka, černou Ostravu leskem svého jména obdaří Steven Holl. Máme se tedy na co těšit. Anebo spíš ne?

Česko-slovenský pavilon v Benátkách čeká rekonstrukce
Karolina Jirkalová zprávy duben 2020
Zahájení letošního 17. bienále architektury v Benátkách, které mělo začít v květnu, se zatím odsouvá na konec srpna. Společný česko-slovenský pavilon v areálu Giardini však v každém případě zůstane zavřený, v následujících letech ho čeká kompletní rekonstrukce....
VYČERPALI JSTE SVŮJ MĚSÍČNÍ
LIMIT VOLNÝCH ČLÁNKŮ
Máte předplatné? Pak se stačí přihlásit.
Přihlásit seNemáte předplatné? A chcete číst dále?
Získat předplatné